Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Hucie Szklanej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
A-1602 z 11.09.1974[1]
kościół filialny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Huta Szklana

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzyżu Wielkopolskim

Wezwanie

Matki Boskiej Częstochowskiej

Wspomnienie liturgiczne

26 sierpnia

Położenie na mapie gminy Krzyż Wielkopolski
Mapa konturowa gminy Krzyż Wielkopolski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej”
Położenie na mapie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego
Mapa konturowa powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej”
Ziemia52°55′48,1″N 16°04′07,5″E/52,930028 16,068750

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Hucie Szklanejrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzyżu Wielkopolskim (dekanat Trzcianka, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia wzniesiona w 1774 roku przez gminę ewangelicką. Powstała wówczas skromna szachulcowa budowla. Nabożeństwa były w niej odprawiane przez pastora z Dębogóry. Na przełomie XIX i XX wieku kościół został odnowiony.

Po 1945 roku świątynia została przejęta przez katolików, natomiast w latach następnych - została zmodernizowana (m.in. w 1963 roku został odnowiony ołtarz, w latach siedemdziesiątych zostało rozebrane trójboczne zamknięcie partii prezbiterialnej, została dobudowana zakrystia, otynkowane zostały ściany, zmieniony został układ okien, we wnętrzu zostały zdemontowane empory oraz została wykonana boazeria).

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budowla jest drewniana, wybudowana na kamiennej podmurówce, w konstrukcji szkieletowej, z wypełnieniem cegłą. Ściany są obustronnie otynkowane. Nowa przybudówka została zbudowana z cegły i jest otynkowana. Dachy pokryte są ceramiczną dachówką zakładkową. Wnętrze nakrywa strop drewniany podbity listwami boazeryjnymi.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Z dawnego wyposażenia zachowały się drzwi główne drewniane, jednoskrzydłowe, opierzane deskami „w romb”, nabijane ćwiekami, z ozdobnymi zawiasami pasowymi, wykonane w XIX wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2021-01-04].
  2. Kościół ewangelicki, Huta Szklana [online], zabytek.pl [dostęp 2021-01-06] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-08].