Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Mościejewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Mościejewie
kościół parafialny
Ilustracja
Widok na kościół od strony wejścia
Państwo

 Polska

Miejscowość

Mościejewo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Mościejewie[1]

Wezwanie

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej

Położenie na mapie gminy Kwilcz
Mapa konturowa gminy Kwilcz, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Mościejewie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Mościejewie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Mościejewie”
Położenie na mapie powiatu międzychodzkiego
Mapa konturowa powiatu międzychodzkiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Mościejewie”
Ziemia52°35′00,7152″N 16°08′52,4292″E/52,583532 16,147897

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Mościejewiezabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny w Mościejewie, w powiecie międzychodzkim, w województwie wielkopolskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia wzniesiona została w 1763 z inicjatywy Józefa Sczanieckiego[2]. Parafia funkcjonuje tu od 1924 (wyłączona z Chrzypska Wielkiego). W latach 1925-1930 dobudowano kruchtę, nawę i zakrystię (dwie ostatnie szachulcowe). Inicjatorem był Konstanty Chłapowski[2]. Po zakończeniu II wojny światowej Jan Bury postawił na wschodnim skraju wsi grotę maryjną (związane było to z przebytą ciężką chorobą)[2]. Obiekt przebudowano i rozbudowano w 1990[3]. W latach 2003-2007 proboszczem parafii Mościejewie był ks. Sławomir Baraniak, który przeprowadził kolejny remont świątyni (wnętrza). Zamalowano wówczas poprzednie malowidła ścienne i zastąpione je wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej ufundowanym przez wokalistkę Eleni[2] (Helenę Dzokę). Po wszystkich ingerencjach architektonicznych pierwotna kaplica z 1763 stanowi prezbiterium obecnego kościoła[3]. Na lewo od głównego wejścia stoi drewniana dzwonnica słupowa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Archidiecezja Poznańska, Parafia p.w. MB Częstochowskiej
  2. a b c d Parafia Mościejewo, Historia Parafii w Mościejewie
  3. a b praca zbiorowa, Zabytki architektury i budownictwa w Polsce, Województwo poznańskie 32, cz. 2, Ośrodek Dokumentacji Zabytków, Warszawa, 1998, s.306, ISBN 83-86334-37-1