Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Wierzchlesie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Wierzchlasie
A-985 z dnia 18.06.1958[1]
kościół filialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wierzchlas

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Przemienienia Pańskiego w Mieszkowicach

Wezwanie

Matki Bożej Częstochowskiej

Wspomnienie liturgiczne

26 sierpnia

Położenie na mapie gminy Mieszkowice
Mapa konturowa gminy Mieszkowice, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Wierzchlasie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Wierzchlasie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Wierzchlasie”
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa konturowa powiatu gryfińskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Wierzchlasie”
Ziemia52°49′43,3″N 14°29′57,9″E/52,828694 14,499417

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Wierzchlasiekościół filialny parafii rzymskokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Mieszkowicach.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Budowla salowa o planie wydłużonego prostokąta, orientowana. Okna osadzono wysoko w ścianie, po trzy w elewacjach północnej i południowej oraz dwa we wschodniej. Posiadają one ten sam wykrój, proste ościeża bez parapetów, zamknięte łukiem odcinkowym. Witraże i drzwi z XVIII w. W elewacji zachodniej osadzone jest wejście portalowe o prostych ościeżach zamkniętych łukiem półokrągłym. Całość wnętrza nakryta jest stropem belkowanym i dwuspadowym ceramicznym dachem. Od strony południowej dobudowana jest kruchta o planie prostokąta kryta dachem dwuspadowym, poprzecznym do osi kościoła. W jej ścianie południowej znajduje się wejście portalowe o prostych ościeżach zamkniętych półkoliście. Nad wejściem niewielka, okrągła blenda. W ścianie zachodniej i wschodniej niewielkie okienka doświetlające, o tym samym wykroju, co portal. Wieża zachodnia o planie kwadratu nadbudowana jest nad nawą i osadzona w więźbie dachowej. Posiada konstrukcję szkieletową wypełnioną cegłą. Wieżę wieńczy smukły hełm z latarnią zakończony iglicą i krzyżem, całość kryta jest blachą cynkową. Wyposażenie kościoła stanowi m.in. ołtarz barokowy z 1789 (tryptyk), empora chórowa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wybudowany w 1730. Po 1945 kościół nieużytkowany, poświęcony 14.04.1963.

Cmentarz[edytuj | edytuj kod]

Obok kościoła cmentarz, na którym znajdują się XIX-wieczne nagrobki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]