Kościół Matki Boskiej Królowej Świata w Sądowlu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Królowej Świata w Sądowlu
A/1103/2056 z dnia 2 czerwca 1972[1]
kościół filialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sądowel

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

kościół filialny

Parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Wąsoszu

Wezwanie

Matka Boża

Położenie na mapie gminy Wąsosz
Mapa konturowa gminy Wąsosz, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Królowej Świata w Sądowlu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Królowej Świata w Sądowlu”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Królowej Świata w Sądowlu”
Położenie na mapie powiatu górowskiego
Mapa konturowa powiatu górowskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Królowej Świata w Sądowlu”
Ziemia51°35′37,9″N 16°36′35,1″E/51,593861 16,609750

Kościół Matki Boskiej Królowej Świata w Sądowlukatolicki kościół filialny zlokalizowany w Sądowlu (części wsi Lechitów, powiat górowski, województwo dolnośląskie) w archidiecezji wrocławskiej. Należy do parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Wąsoszu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomnik poległych w I wojnie światowej

Kościół we wsi istniał już w 1260 i nosił wezwanie św. Agaty. Budowa kolejnej świątyni (pierwotnie wzniesionej dla lokalnej społeczności protestanckiej) rozpoczęła się w 1821, a zakończono ją w 1822, po dziewięciu miesiącach prac. W czasie II wojny światowej obiekt zniszczono w około 50% i uruchomiono ponownie do celów religijnych w 1948, już jako katolicki. 2 czerwca 1972 świątynia uzyskała wpis do rejestru zabytków[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół reprezentuje styl klasycystyczny, jest murowany z gzymsem wieńczącym, lizenami i ostrołukowymi oknami. Ośmioboczna wieża wyrasta z dachu od zachodu. W ścianę zewnętrzną wmurowane są dwie płyty nagrobne[2].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Wyposażenie jest skromne. Ołtarz reprezentuje styl klasycystyczny, a ambona jest manierystyczna. Organy są z 1881, a ich konstruktorem było przedsiębiorstwo „Gebrüder Walter” z Góry. Zachowało się również epitafium z XVIII wieku[2].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Przy kościele znajduje się pomnik poległych w I wojnie światowej. Ma formę prostokątnej płyty na cokole z krzyżem u dołu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]