Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla w Zagrodnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla
Distinctive emblem for cultural property.svg A/1051 z 27.03.2008[1]
kościół parafialny
ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miejscowość Zagrodno
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla
Wezwanie Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla
Wspomnienie liturgiczne 27 czerwca i Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata
Położenie na mapie gminy Zagrodno
Mapa konturowa gminy Zagrodno, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla”
Położenie na mapie powiatu złotoryjskiego
Mapa konturowa powiatu złotoryjskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla”
Ziemia51°10′45,7″N 15°51′00,4″E/51,179361 15,850111

Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Królarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Złotoryja diecezji legnickiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia wzmiankowana w 1318 roku, następnie została zniszczona w XVII wieku, nowa budowla została wzniesiona przez protestantów w latach 1789-1792 i została zarojektowana przez Carla Gottharda Langhansa, następnie była kilkakrotnie remontowana.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół reprezentuje styl klasycystyczny i został zbudowany na planie zbliżonym do krzyża greckiego. Posiada salową nawę oraz dwie kondygnacje empor uformowanych w owal z podkowiastym prezbiterium, w empory są wbudowane ołtarz oraz ambona. Na osi fasady jest umieszczona wieża na planie kwadratu z wklęsłymi bokami o ściętych narożnikach, z otwartym prześwitem w ostatniej kondygnacji, zwieńcza ją dach hełmowy. Dach na korpusie jest łamany, wielopołaciowy, narożniki wieży i korpusu są zaakcentowane podwójnymi lizenami, okna są zamknięte półkoliście w opaskach.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze zachowało jednolity wystrój w stylu klasycystycznym z czasu budowy, ołtarz, ambona, prospekt organowy, w kruchcie pod wieżą jest umieszczona kamienna chrzcielnica z inskrypcją wyrytą w 1522 roku. W elewacjach znajdują się kamienne nagrobki i epitafia, powstałe w okresie od końca XVI do XIX wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]