Kościół Matki Odkupiciela w Ostrowcu Świętokrzyskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Matki Odkupiciela
w Ostrowcu Świętokrzyskim
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ostrowiec Świętokrzyski-Rosochy

Adres

Os. Rosochy

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Odkupiciela w Ostrowcu Świętokrzyskim

Wezwanie

Matki Odkupiciela

Wspomnienie liturgiczne

15 września

Położenie na mapie Ostrowca Świętokrzyskiego
Mapa konturowa Ostrowca Świętokrzyskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Odkupicielaw Ostrowcu Świętokrzyskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Odkupicielaw Ostrowcu Świętokrzyskim”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Odkupicielaw Ostrowcu Świętokrzyskim”
Położenie na mapie powiatu ostrowieckiego
Mapa konturowa powiatu ostrowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Odkupicielaw Ostrowcu Świętokrzyskim”
Ziemia50°56′27,2″N 21°24′48,7″E/50,940889 21,413528

Kościół Matki Odkupiciela w Ostrowcu Świętokrzyskimrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem. Należy do dekanatu Ostrowiec Świętokrzyski diecezji sandomierskiej. Znajduje się na ostrowieckim osiedlu Rosochy.

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1990-2002 według projektu inżynierów: Janusza Gruszczyńskiego oraz Andrzeja Czajkowskiego. Nabożeństwo, rozpoczynające budowę kościoła, odbyło się w dniu 14 sierpnia 1990 roku. Wmurowanie aktu erekcyjnego w ławy budującej świątyni miało miejsce 23 czerwca 1991 roku. We wrześniu 2000 roku biskup Marian Zimałek poświęcił i wmurował kamień węgielny w mury nowego kościoła. Świątynię konsekrowali wspólnie biskupi Edward Materski i Marian Zimałek 15 września 2002 roku. Kościół charakteryzuje się nowoczesną bryłą, noszącą cechy stylu modernistycznego. Styl świątyni cechuje skromna i czysta funkcjonalność. Jedynymi detalami dekoracyjnymi są krzyż na tylnej fasadzie, obramowania dużych, prostokątnych okien, a także blendy nawy poprzecznej. Plan kościoła jest dość nieregularny, ściany zostały wykonane z cegły, natomiast dach jest prosty, blaszany, dwuspadowy. Nieco zbyt mała w stosunku do rozłożystej bryły jest prostokątna wieża ozdobiona paroma okienkami, nakrywa ją w górnej części czterospadowy daszek, nietypowy dla architektury modernistycznej. Wnętrze nakrywa płaski, kasetonowy strop oparty na kwadratowych, żelbetowych filarach. Dobrze jest wkomponowane tradycyjne wyposażenie świątyni, również ołtarz główny z nastawą stylizowaną na styl klasycystyczny. Za ołtarzem jest umieszczone obejście, a także dość duże zaplecze[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ostrowiec Św. – Matki Odkupiciela. Diecezja sandomierska. [dostęp 2021-04-29].