Kościół Najświętszego Imienia Jezus w Rzymie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół Najświętszego Imienia Jezus
La chiesa del Santissimo Nome di Gesù
Fasada kościoła Il Gesù
Fasada kościoła Il Gesù
Państwo  Włochy
Miejscowość Rzym
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Położenie na mapie Rzymu
Mapa lokalizacyjna Rzymu
Kościół Najświętszego Imienia Jezus
Kościół Najświętszego Imienia Jezus
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Kościół Najświętszego Imienia Jezus
Kościół Najświętszego Imienia Jezus
Ziemia 41°53′45″N 12°28′47″E/41,895833 12,479722
Strona internetowa

Kościół Najświętszego Imienia Jezus w Rzymie (wł. La chiesa del Santissimo Nome di Gesù), zwany również Kościołem Jezusa (wł. Chiesa del Gesù), lub Jezus (wł. Il Gesù) – główny, macierzysty kościół zakonu jezuitów w Rzymie. Świątynia stanowi prototyp wielu barokowych kościołów jezuickich znajdujących się na terenie całej Europy (w tym również w Polsce). Kościół zaprojektowany został przez Giacomo della Porta oraz Jacopo Barozzi da Vignola, na zamówienie zakonu jezuitów, a zbudowany w latach 1568-1584. Autorem elewacji jest della Porta.

Architektura[edytuj]

Wnętrze świątyni nawiązywało jeszcze do wzorców gotyckich i renesansowych. Nowością było jednak wprowadzenie transeptu pozornego, a więc transeptu znacznie krótszego niż w kościołach gotyckich. Kolejnymi różnicami było pojawienie się płytszego prezbiterium, zredukowanie naw bocznych do rzędów kaplic oraz zlikwidowanie (obecnych w gotyku) łuków tęczowych oddzielających prezbiterium od nawy głównej.

Kościół Il Gesù w Rzymie
Ołtarz główny
Widok z zewnątrz
Sufit w promieniach słońca
Malowidła na kopule i suficie

Wskutek tych zmian rzut jedynie nawiązuje do formy krzyża łacińskiego, jako że sama bryła wydaje się być znacznie bardziej zwarta niż świątynie na rzucie typowego krzyża łacińskiego.

W fasadzie pojawiają się zdwojone pilastry. Sama fasada została zaprojektowana w taki sposób, żeby jej elementy tworzyły ostre kontrasty światłocieniowe (co później stało się jedną z naczelnych cech baroku).

Wszystko to naruszyło tak cenioną do tej pory harmonię i umiar. Budowla robi więc wrażenie ozdobnej i wyrafinowanej. Stanowi zapowiedź nowego stylu w budownictwie - baroku.

Na sklepieniu znajduje się iluzjonistyczny fresk Baciccia - Triumf imienia Jezus. W lewym ramieniu transeptu usytuowana jest kaplica autorstwa Andrei Pozza, w której pochowany jest Ignacy Loyola.

Polskie odpowiedniki[edytuj]

Polskimi odpowiednikami rzymskiej świątyni Il Gesù są:

Linki zewnętrzne[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, s. 63, 64. ISBN 83-85001-89-1.