Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowskich Górach-Strzybnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowskich Górach
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Tarnowskie Góry (Strzybnica)

Adres

ul. Kościelna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej

Wezwanie

Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej

Wspomnienie liturgiczne

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa i 13 maja

Położenie na mapie Tarnowskich Gór
Mapa konturowa Tarnowskich Gór, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej”
Położenie na mapie powiatu tarnogórskiego
Mapa konturowa powiatu tarnogórskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej”
Ziemia50°28′33,3″N 18°48′13,6″E/50,475917 18,803778

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem. Znajduje się w tarnogórskiej dzielnicy Strzybnica.

Wnętrze kościoła

W 1884 roku powstał komitet budowy kościoła, którego przewodniczącym został mistrz kowalski z Rybnej, Berger. 12 października 1885 roku ksiądz dziekan Henryk Marx poświęcił i wmurował kamień węgielny pod nową świątynię. Budowę świątyni w Rybnej prowadził mistrz budowlany Jan Kowolik z Bytomia. Po jego śmierci parafianie sami doprowadzili do zakończenia prac budowlanych. W dniu 15 sierpnia 1887 roku ksiądz dziekan Marx pobłogosławił świątynię, nadając jej tytuł Najświętszego Serca Pana Jezusa. 13 listopada 1954 roku zostało odprawione w świątyni pierwsze nabożeństwo fatimskie. W latach 1959–1960 świątynia została znacznie powiększona – powstała nawa boczna, kaplica i zakrystia. 18 maja 1963 roku biskup katowicki Herbert Bednorz uroczyście poświęcił świątynię. W 2005 roku została wykonana nowa polichromia w świątyni, natomiast w 2012 roku wystrój wnętrza został uzupełniony o boczne ołtarze i sedilia wykonane przez oświęcimską Pracownię Stolarską „U Salezjan”[1].

Budynek figuruje w gminnej ewidencji zabytków miasta Tarnowskie Góry[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tarnowskie Góry Strzybnica, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Fatimskiej (Dekanat Stare Tarnowice). diecezja gliwicka. [dostęp 2018-09-28]. (pol.).
  2. Gminna Ewidencja Zabytków. BIP – Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, 2021-06-01. [dostęp 2022-11-11]. (pol.).