Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Drezdenku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Drezdenku
Distinctive emblem for cultural property.svg L-367/A z dnia 21.12.2009 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Drezdenko

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Serca Jezusowego w Drezdenku

Wezwanie

Najświętszego Serca Jezusowego

Wspomnienie liturgiczne

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego
piątek po zakończeniu oktawy Bożego Ciała

Położenie na mapie Drezdenka
Mapa konturowa Drezdenka, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Drezdenku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Drezdenku”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Drezdenku”
Położenie na mapie powiatu strzelecko-drezdeneckiego
Mapa konturowa powiatu strzelecko-drezdeneckiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Drezdenku”
Położenie na mapie gminy Drezdenko
Mapa konturowa gminy Drezdenko, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Drezdenku”
Ziemia52°51′06″N 15°50′18″E/52,851667 15,838333

Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Drezdenkurzymskokatolicki kościół parafialny w Drezdenku, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Drezdenko, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Znajduje się przy ulicy Niepodległości, w części miasta zwanej Nowym Drezdenkiem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została wybudowana w 1914 roku jako kościół ewangelicki. Kościół został zaprojektowany przez budowniczego Prejawę ze Strzelec Krajeńskich. Kościół otrzymał wtedy trzy dzwony, odlane w firmie C.F. Urlicha. Organy zostały wykonane w Szczecinie, w pracowni Grynberga. Zapewne podczas I wojny światowej dwa z dzwonów zostały przetopione dla celów wojskowych. Po 1945 roku kościół przejęty został przez katolików. 23 grudnia 1946 roku został poświęcony i otrzymał obecne wezwanie. Budowla była kilkakrotnie malowana. W 1985 roku zastąpiono dachówkę ceramiczną na dachu blachą ocynkowaną. Pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia w oknach wstawiono witraże wykonane przez poznańskiego artystę Golembowskiego. Od 31 marca 2002 roku świątynia jest samodzielnym kościołem parafialnym.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Budowla posiada posadzkę marmurową, wykonaną pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. W ołtarzu głównym mieści się obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa namalowany przez braci Goldów z Mikołowa. Ołtarz boczny Matki Bożej Nieustającej Pomocy i stacje Drogi Krzyżowej umieszczone były wcześniej w kościele Przemienienia Pańskiego, natomiast ambona pochodzi z kościoła Matki Bożej Szkaplerznej w Lubiewie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubuskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 24 listopada 2022 [dostęp 2013-02-28].
  2. Kościół. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drezdenku. [dostęp 2013-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-26)].