Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie (ul. Millana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. hm. Stanisława Millana 13

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Łagiewnikach

Wezwanie

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Ziemia50°00′59″N 19°56′34″E/50,016389 19,942778

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – kościół rzymskokatolicki, znajdujący się w Krakowie w Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, przy ul. hm. Stanisława Millana 13.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W miejscu kościoła przy ul. Millana mieściła się wcześniej kaplica, podlegająca parafii św. Józefa w Podgórzu. Jednak z powodu szybko wzrastającej liczby mieszkańców tych okolic po II wojnie światowej przestała wystarczać dla potrzeb lokalnej społeczności. Dlatego na pocz. lat 70. rozpoczęto starania o rozbudowę kaplicy do rozmiarów kościoła. Projekt świątyni w stylu postmodernistycznym wykonał architekt Antoni Mazur. 12 grudnia 1972 r. rozpoczęła się budowa kościoła. 11 października 1973 r. kard. Karol Wojtyła, poświęcił kamień węgielny z katedry wawelskiej i wmurował akt erekcyjny w fundamencie kościoła. 4 czerwca 1978 r., niecałe cztery miesiące przed wyborem na Stolicę Piotrową, kard. Wojtyła dokonał konsekracji kościoła.

Często podkreślanym faktem jest charakterystyczne położenie kościoła, w połowie drogi pomiędzy dwoma łagiewnickimi sanktuariami – sanktuarium Bożego Miłosierdzia i sanktuarium Jana Pawła II.

Źródła[edytuj | edytuj kod]