Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Rzepinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Rzepinie
L-420/A z dnia 19 kwietnia 1971 i 7 grudnia 1976[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miejscowość

Rzepin

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie

Wezwanie

Najświętszego Serca Jezusowego

Wspomnienie liturgiczne

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – piątek po zakończeniu oktawy Bożego Ciała

Położenie na mapie Rzepina
Mapa konturowa Rzepina, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Rzepinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Rzepinie”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Rzepinie”
Położenie na mapie powiatu słubickiego
Mapa konturowa powiatu słubickiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Rzepinie”
Położenie na mapie gminy Rzepin
Mapa konturowa gminy Rzepin, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Rzepinie”
Ziemia52°20′35″N 14°50′17″E/52,343056 14,838056

Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzepinierzymskokatolicki kościół parafialny w Rzepinie, w powiecie słubickim, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Rzepin diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obecna świątynia początkowo nosiła wezwanie Świętej Katarzyny. W listopadzie 1945 r. kościół rekonsekrowano pod dawnym wezwaniem Świętej Katarzyny. Pierwotna budowla nosiła cechy stylu późnoromańskiego. Wybudowane z granitu dolne partie świątyni pochodzą z XIII wieku. Z pierwotnego kościoła zachowało się również prezbiterium razem z trzema oknami na ścianie wschodniej z łukami lekko zaostrzonymi. Do korpusu budowli od strony północnej jest dobudowana kaplica z końca XIV stulecia, posiadająca ostrołukowy profilowany portal i ceglane maswerkowe fryzy ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym. W 1638 r. kościół został uratowany przed spaleniem.

Kaplica

W 1698 r. odnotowano, że budowla jest cała murowana, wieża drewniana, posiada pięć dzwonów i zegar oraz że stoi w mieście. Jednakże w 1709 r., profesor Beckmann z Frankfurtu odnotował, iż w wieczór Trójcy Świętej część świątyni zawaliła się.

Świątynia została odbudowana z cegły, podwyższone zostały znaczne partie murów oraz została zbudowana wieża w stylu neogotyckim. Prace przy odbudowie i modernizacji kościoła zakończyły się dopiero w 1879 r. Wymiary świątyni to: długość – 36 metrów, szerokość od głównego wejścia – 15 metrów. Obecna bryła budowli i jej wnętrze powstało podczas tej przebudowy.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

W prezbiterium znajduje się Chrystus na krzyżu, tabernakulum i ciernie, które wykonane są z ozdobnego metalu. W oknach jest umieszczonych 7 witraży. W centralnym oknie znajduje się witraż przedstawiający Najświętsze Serce Pana Jezusa. Organy o 19 głosach wykonane zostały w 1879 r. przez berlińską firmę Gebrüder Dinse[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. lubuskiego. [dostęp 2013-03-17].
  2. Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie. Urząd Miejski w Rzepinie. [dostęp 2013-03-17].