Przejdź do zawartości

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Widuchowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Widuchowej
A-1181 z dnia 1.08.1956[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Widuchowa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa w Widuchowej

Wezwanie

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wspomnienie liturgiczne

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie gminy Widuchowa
Mapa konturowa gminy Widuchowa, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Widuchowej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Widuchowej”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Widuchowej”
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa konturowa powiatu gryfińskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Widuchowej”
Ziemia53°07′44″N 14°23′09″E/53,128889 14,385833

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Widuchowejrzymskokatolicki kościół parafialny w Widuchowej, w gminie Widuchowa, w powiecie gryfińskim, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Gryfino archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budowla została wybudowana w XIII stuleciu nad brzegiem Odry, na rzucie prostokąta, jako kościół salowy, nieposiadający chóru z wieżą mieszczącą się od strony zachodniej i posiadającą tę samą szerokość co nawa. Mury świątyni wybudowane są z dokładnie obrobionych kwadr wykonanych z granitu położonych regularnymi warstwami. Wszystkie elewacje mają ukośnie profilowany cokół na wysokości trzeciej kwadry, przechodzący na ościeża portali oraz profilowany gzyms. Od strony północnej jest dobudowana zakrystia nakryta połową sklepienia kolebkowego i posiadająca dach pulpitowy. Świątynia nakryta jest stropem drewnianym i posiada blaszany dach dwuspadowy. Szczyt wschodni posiada blendę w kształcie krzyża, pod którego ramionami mieszczą się dwie blendy z ostrymi łukami. Poniżej jest usytuowane zamurowane duże okno z ostrymi łukami. Szczyt świątyni jest zakończony równomiernie rozmieszczonymi pinaklami. Na elewacjach północnej i południowej można zobaczyć ślady pierwotnych okien o wąskich ościeżach zamkniętych ostrym łukiem. Zapewne podczas przebudowy przeprowadzonej w XVIII stuleciu zostały one zamurowane i zastąpione istniejącymi do dziś, dużymi. Zapewne część z nich jest usytuowana na miejscu wcześniejszych. Na elewacji południowej mieszczą się dwa portale, wykonane z granitu z ostrymi łukami. Główny portal świątyni mieści się przy zachodniej elewacji wieży. Został wzniesiony z ciosów i klińców granitowych zamkniętych ostrym łukiem bez zwornika. Masyw wieżowy wybudowany na rzucie prostokąta zachował się tylko na wysokość murów korpusu nawowego. W górnej swej partii przekształca się w kwadratową, szachulcową wieżę, zakończoną latarnią z hełmem w stylu barokowym.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Do wyposażenia świątyni należą: ołtarz ambonowy z 1725 roku, ławki i empora chórowa z XIX stulecia, dzwony z 1703 i 1787 roku – na dzwonnicy przy kościele, chrzcielnica z pierwszej połowy XIX stulecia, krucyfiks i obraz olejny (opłakiwanie Chrystusa) z XIX stulecia[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 marca 2024 [dostęp 2017-07-04].
  2. Historia Widuchowej. Urząd Gminy w Widuchowej. [dostęp 2013-02-20].