Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła w Blachowni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła
kościół parafialny
Ilustracja
widok kościoła po przejściu tornada w 2008 roku
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Blachownia

Adres

Henryka Sienkiewicza

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Michała Archanioła w Blachowni

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła

Wspomnienie liturgiczne

3 maja i 29 września

Położenie na mapie Blachowni
Mapa konturowa Blachowni, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła”
Położenie na mapie powiatu częstochowskiego
Mapa konturowa powiatu częstochowskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła”
Położenie na mapie gminy Blachownia
Mapa konturowa gminy Blachownia, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła”
Ziemia50°46′53,5″N 18°57′46,8″E/50,781528 18,963000

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i świętego Michała Archaniołarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Blachownia archidiecezji częstochowskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą świątynią parafialną był drewniany barak powstały w 1910 r. Od początku istnienia parafii podejmowano próby budowy dużego kościoła. Przeszkodziła w tym I wojna światowa. W 1917 roku proboszczem został ks. Marian Kubowicz, który po wojnie podjął starania o budowę nowego kościoła. 23 maja 1924 r. uroczyście rozpoczęto budowę kościoła. Plac pod Kościół poświęcił proboszcz parafii Św. Rodziny w Częstochowie, prałat, dziekan częstochowski Bolesław Wróblewski. Kamień węgielny poświęcił i wmurował 6 lipca 1924 r. biskup pomocniczy włocławski Władysław Krynicki. Projektantem kościoła był architekt z Warszawy inż. Konstanty Jakimowicz. Stary kościół przerobiono na potrzeby Akcji Katolickiej. Uroczystej konsekracji kościoła dokonał 4 września 1927 r. biskup częstochowski Teodor Kubina. W 1936 r. zainstalowano organy, pierwszym koncertmistrzem był prof. Edward Mąkosza. W latach 1945-1962 proboszczem był ks. Marian Brylski, który w 1956 r. ukończył budowę świątyni. Dokończył także budowę obiektów parafii. Położono terakotową posadzkę oraz sprowadzono zamówiony przed wojną ołtarz św. Rodziny. Wzniesiono pomnik upamiętniający zamordowanych podczas okupacji niemieckiej[1].

15 sierpnia 2008 roku przechodząca przez Blachownię trąba powietrzna spowodowała częściowe uszkodzenie świątyni (zerwała kopułę z krzyżem z wieży), która jednak w znacznym stopniu została naprawiona[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Charakterystycznym elementem świątyni jest bardzo interesujący ołtarz oraz umieszczone na ścianach inne obrazy święte, namalowane głównie ręcznie. Ołtarz główny został ufundowany przez robotników z huty Blachownia, natomiast wykonany został przez snycerza Antoniego Małka z Częstochowy. Wnętrze budowli reprezentuje różne style[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia - Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Blachowni [online], www.parafia-blachownia.pl [dostęp 2020-04-12].
  2. Rafał, Rocznica trąby powietrznej [online], Blachownia i okolice, 15 sierpnia 2016 [dostęp 2020-04-12] (pol.).
  3. Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Michała Archanioła w Blachowni. Platforma e-Usług Kulturalnych. [dostęp 2018-03-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]