Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Zdziechowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Zdziechowie
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zdziechowa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Zdziechowie

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy

Położenie na mapie gminy wiejskiej Gniezno
Mapa konturowa gminy wiejskiej Gniezno, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Zdziechowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Zdziechowie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Zdziechowie”
Położenie na mapie powiatu gnieźnieńskiego
Mapa konturowa powiatu gnieźnieńskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Zdziechowie”
Ziemia52°35′09″N 17°33′31″E/52,585833 17,558611

Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Zdziechowierzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w podgnieźnieńskiej Zdziechowie. Należy do dekanatu gnieźnieńskiego I archidiecezji gnieźnieńskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została wybudowana w latach 1937-1939 na ziemi, którą ofiarował Niemiec Wendorff. Wzniesiono ją jako wotum za zwycięstwo w powstaniu wielkopolskim i odzyskanie niepodległości. Projektantem budowli został poznański architekt Stefan Cybichowski. W czerwcu 1938 roku, gdy trwała jeszcze budowa kościoła, sufragan gnieźnieński, ksiądz Antoni Laubitz wmurował w jego wznoszące się mury kamień węgielny. W dniu 2 lipca 1939 roku ksiądz Mateusz Zabłocki, proboszcz gnieźnieńskiej parafii farnej pw. Świętej Trójcy uroczyście go poświęcił. Witraże w świątyni zostały ofiarowane przez gnieźnian. Zostały zaprojektowane przez J. Śliwińskiego, a powstały w krakowskim zakładzie S. G. Żeleńskiego[1]. Podczas okupacji hitlerowskiej budowla była używana jako magazyn. W 1945 roku została włączona do parafii archikatedralnej przez księdza kardynała Augusta Hlonda (wcześniej należała do parafii farnej). W dniu 1 lutego 1957 roku ksiądz kardynał Stefan Wyszyński erygował samodzielną parafię pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Pierwszym proboszczem został mianowany ksiądz Jan Krzyślak. W dniu 2 czerwca 1977 roku, po zakończeniu prac remontowych, ten sam kardynał konsekrował kościół[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Parafii. Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Zdziechowie. [dostęp 2013-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2002-04-15)]. (pol.).
  2. Jubileusz parafii w Zdziechowie. Przewodnik katolicki. [dostęp 2013-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-25)]. (pol.).
Prezbiterium