Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Brasławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
w Brasławiu

Касцёл Нараджэння Найсвяцейшай Дзевы Марыі у Браславе
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo  Białoruś
Miejscowość Brasław
Wyznanie katolickie
Kościół Kościół łaciński
Parafia Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Brasławiu
Wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Wspomnienie liturgiczne 8 września
Położenie na mapie Białorusi
Mapa lokalizacyjna Białorusi
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Brasławiu
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
w Brasławiu
Ziemia55°38′01″N 27°02′59″E/55,633611 27,049722
Strona internetowa

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Brasławiukościół parafialny w Brasławiu. Znajduje się nad jeziorem Nawiaty. Wybudowany w 1824 roku i przebudowany w 1897. Jest to Sanktuarium Matki Boskiej Brasławskiej Królowej Jezior, której wizerunek uważany za cudowny, znajduje się w ołtarzu głównym kościoła.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół katolicki w Brasławiu wybudował wojewoda wileński Monwid w 1423 roku. Po pożarze nową świątynię wybudował w 1504 roku król Aleksander.

Obecny kościół wzniesiony został z kamienia polnego w 1824 roku u podnóża góry zamkowej. W 1897 roku został gruntownie przebudowany i powiększony. Przebudowa nadała mu charakter neogotycki, nowsze elementy świątyni wykonano z czerwonej cegły.

W czerwcu 1906 kościół został konsekrowany przez bp. Gaspara Cyrtowta, sufragana żmudzkiego. W 1925 roku zakupiono nowe dzwony do świątyni. W 1930 roku budynek zelektryfikowano.

Po II wojnie światowej kościół został zamknięty 11 października 1949 roku i zamieniony na magazyn zboża. Determinacja mieszkańców doprowadziła do ponownego otwarcia świątyni 24 października 1952 roku. Kościół został odremontowany w 1967 roku i w latach 80. XX w. W 1999 biskup nowo powstałej diecezji witebskiej Władysław Blin nadał status Maryjnego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Jezior.

Obraz Matki Boskiej Brasławskiej[edytuj | edytuj kod]

W brasławskim kościele znajduje się umieszczony w ołtarzu głównym cudowny obraz Matki Boskiej Brasławskiej, zwanej też Ucieczką Grzeszników lub Matką Boską Monasterską. Ta ostatnia nazwa nawiązuje do miejscowej tradycji, według której obraz pierwotnie znajdował się w monasterze na wyspie jeziora Nieśpisz, odległym od Brasławia o 3 km. Prawosławny monaster został z XV w. ufundowany przez wojewodę wileńskiego Wojciecha Maniwida. W pierwszej połowie XVII w. klasztor przemianowano na unicki i osiedlili się w nim bazylianie. Podczas świąt liczni wierni przychodzili, by pokłonić się Najświętszej Pannie. Akta Archiwum Wileńskiego mówią o tragicznym losie klasztoru bazylianów. W 1832 r. od uderzenia pioruna powstał pożar, który strawił wszystkie budynki. Ocalał jedynie obraz Matki Bożej. Ludzie, którzy znaleźli obraz na pogorzelisku umieścili go w kościele w Brasławiu.

Najprawdopodobniej jest to jednak kopia, bowiem oryginalny obraz zaginął lub spłonął podczas pożaru klasztoru w 1832 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że brasławski wizerunek Matki Boskiej otoczony jest żywym kultem i podobnie jak przed laty stanowi cel licznych pielgrzymek.

22 sierpnia 2009 roku podczas uroczystej Mszy Świętej na obraz Matki Bożej Królowej Jezior zostały nałożone korony papieskie, poświęcone przez papieża Benedykta XVI na placu Św. Piotra w Rzymie 18 lutego 2009 roku[1]. Ceremonii koronacji przewodniczył arcybiskup Kolonii kardynał Joachim Meisner.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest trójnawową bazyliką z pojedynczą, trójkondygnacyjną wieżą z przodu. Elementy wystroju zewnętrznego stanowią schodkowe szkarpy, pinakle i fryz arkadowy.

Kamienne ściany wschodnia i północna to zachowane fragmenty budowli z 1824 roku, które ozdobiono oryginalną techniką, tak zwaną rodzynkową. Polega ona na tym, że w zaprawę otaczającą duże kamienie tworzące zrąb ścian, wklejone są niczym rodzynki liczne mniejsze i całkiem małe kamyczki, ułożone w ozdobne kompozycje geometryczne. Najczęściej powtarza się motyw słońca, czy też kwiatów o promieniście ułożonych płatkach. Takich elementów jest aż 29. Kamienne budowle zdobione techniką rodzynkową spotyka się też w innych miejscach na Brasławszczyźnie; najczęściej będą to świątynie, młyny wodne i zabudowania gospodarcze majątków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Królowa Jezior z Brasławia :: Religie, Kresy.pl [dostęp 2016-03-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]