Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Objezierzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Objezierzu
A-984 z 31.07.1956
kościół filialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Stare Objezierze

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Filia

Parafia św. Stanisława w Klępiczu

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Moryń
Mapa konturowa gminy Moryń, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Objezierzu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Objezierzu”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Objezierzu”
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa konturowa powiatu gryfińskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Objezierzu”
Ziemia52°52′19,4988″N 14°20′07,4580″E/52,872083 14,335405

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Objezierzu – zabytkowy, kamienno-ceglany, katolicki kościół filialny, znajdujący się we wsi Stare Objezierze (powiat gryfiński). Należy do parafii w Klępiczu.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Salowy obiekt (strop belkowy[1]) wzniesiono w drugiej połowie XIII w., w okresie przejściowym od stylu romańskiego do gotyckiego. Jest zbudowany na planie prostokąta z kostki granitowej. Wieża jest szersza niż nawa, a prezbiterium jest wyodrębnione. Część zachodnią świątyni przebudowano w 1910, podczas konstrukcji nowej wieży (do dziś wiszą w niej trzy dzwony[1])[2]. Od strony zachodniej umieszczono trójuskokowy portal przesklepiony (jak wszystkie otwory okienne) ostrym łukiem. Budowla bez wieży ma 19 metrów długości i 7,60 metra szerokości[1].

Kościół poświęcony został jako katolicki 8 września 1946[1].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

We wnętrzu kościoła stoi barokowy, XVII-wieczny ołtarz typu ambonowego (praca Heinricha Bernarda Hattenkerella z Morynia[1]) zawierający figury Mojżesza, św. Jana Chrzciciela oraz Chrystusa Zmartwychwstałego[2]. W obrębie prezbiterium widoczne są fragmenty renesansowej dekoracji stiukowej pochodzące z około 1600[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska, Stare Objezierze Kościół filialny pw Narodzenia NMP
  2. a b Leszek Włodkowski-Moszej, Moryń. Mapa turystyczna, LM Design, ISBN 978-83-61439-32-5