Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tymbarku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
kościół parafialny
ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Tymbark

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia NMP w Tymbarku

Wezwanie

Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

niedziela po 8 września

Położenie na mapie gminy Tymbark
Mapa konturowa gminy Tymbark, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia49°43′44,8″N 20°19′26,2″E/49,729111 20,323944
Strona internetowa
Rynek Tymbarku nocą z widoczną wieżą kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tymbarku – murowana świątynia rzymskokatolicka we wsi Tymbark, pełniąca funkcję kościoła parafialnego miejscowej parafii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wiadomo, że drewniany kościół w Tymbarku istniał już w XV wieku. Nie ma jednak bliższych informacji ani o nim, ani o ewentualnej kolejnej świątyni, gdyż cała dokumentacja parafialna spłonęła na początku XIX wieku.

W 1803 r. proboszczem został ks. Andrzej Danek i to on był inicjatorem wybudowania obecnego, murowanego kościoła na miejscu spalonego. Budowę ukończono w 1824 r. Uroczystej konsekracji dokonał 18 maja 1825 r. biskup Grzegorz Tomasz Ziegler.

W ciągu swojej historii kościół był wielokrotnie remontowany i przebudowywany, m.in.:

  • 1857 – zwieńczono wieżę hełmem,
  • 1896 – dobudowano zakrystię ze skarbczykiem na piętrze, wymieniono pokrycie dachu z gontów na dachówkę, wzniesiono wieżyczkę na sygnaturkę,
  • 1962-1966 – przeprowadzono renowację wnętrza i elewacji, wykonano polichromie,
  • 1988 – przeprowadzono remont kapitalny, wykonano nowe polichromie,
  • 1998 – dobudowano kaplice boczne pod wezwaniem Świętej Rodziny i Przemienienia Pańskiego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół w Tymbarku to świątynia jednonawowa z bocznymi kaplicami i węższym, krótkim prezbiterium w kształcie prostokąta. Wzniesiono go z cegły, w stylu klasycystycznym. Dach pierwotnie przykryty był gontem, który później zmieniono na dachówkę. Góruje nad nim kwadratowa wieża zwieńczona hełmem oraz niewielka wieżyczka na sygnaturkę.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kościoła przykryte jest pozornym sklepieniem, wykonanym w 1925 roku. W 1962 roku ściany i strop pokryła barwną dekoracją Zofia Nawara. W 1988 dekoracja ta została zastąpiona przez polichromię zaprojektowaną i wykonaną przez Bolesława Szpechta. Ten sam artysta zaprojektował również witraże, wykonane następnie w pracowni Anny i Janusza Zarzyckich.

Ołtarz główny jest neobarokowy. Wykonał go w 1888 roku rzeźbiarz z Nowego Sącza. Zdobi go szerokie retabulum z posągami św. Kingi i bł. Salomei. Pomiędzy tymi figurami umieszczono obraz Ferdynanda Olesińskiego, przedstawiający scenę narodzin Maryi.

Ołtarze boczne również są neobarokowe. W jednym z nich umieszczono obraz św. Anny Samotrzeciej w sukience drewnianej z 2. poł. XVII wieku. Drugi z ołtarzy nosi wezwanie Serca Jezusowego. Znajduje się w nim figura Serca Jezusa, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz posągi św. Rocha i św. Jana Chrzciciela.

Do wyposażenia tymbarskiej świątyni należą również:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł Pasternak: Tymbark. Kościół Narodzenia NMP. organy.pro, 21 maja 2011. [dostęp 2014-07-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]