Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wielichowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
564/A z 30.04.1969[1]
kościół cmentarny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Wielichowo

Adres

ul. Grodziska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Marii Magdaleny

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

8 września

Położenie na mapie Wielichowa
Mapa konturowa Wielichowa, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu grodziskiego
Mapa konturowa powiatu grodziskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Wielichowo
Mapa konturowa gminy Wielichowo, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia52°07′25,7″N 16°21′10,4″E/52,123806 16,352889

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół cmentarny należący do parafii św. Marii Magdaleny w Wielichowie (dekanat wolsztyński archidiecezji poznańskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w 1793 roku i ufundowana przez Walentego Przykłockiego i Mateusza Nowaka. Restaurowana była w latach 1865 i 1957. Wyremontowana została w 1992 roku.

Kościół został zbudowany z drewna, składa się z jednej nawy, posiada konstrukcję zrębową. Budowla jest orientowana, wybudowano ją na podmurówce ceglanej. Świątynia jest salowa, prezbiterium nie jest wydzielone z nawy, zamknięta jest trójbocznie. Z boku nawy są umieszczone: zakrystia i kruchta. Budowlę nakrywa dach jednokalenicowy, pokryty łupkiem z ośmiokątną wieżyczką na sygnaturkę. Jest ona zwieńczona blaszanym cebulastym dachem hełmowym z latarnią i krzyżem. Wnętrze nakryte jest pozornym sklepieniem kolebkowym. Chór muzyczny jest podparty dwoma słupami, ozdobiony jest ornamentem roślinnym i sylwetkami ludzi. Belka tęczowa jest polichromowana i jest ozdobiona datą budowy „1793” i krucyfiksem, wykonanym na przełomie XVI i XVII wieku. Polichromię figuralną wykonali Teodor Szukała i Jan Kot w 1957 roku. W stylu barokowym powstały: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, pochodzące z lat 1670 – 78 i ambona wykonana pod koniec XVII wieku. Świątynia posiada cenne witraże (dwa umieszczone w nawie i dwa znajdujące się w prezbiterium) oraz rzeźby wykonane na przełomie XVI i XVII wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-07-15].
  2. Wielichowo [online], Kościoly drewniane w Polsce [dostęp 2020-07-15].