Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Łomnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Łomnicy
kościół parafialny
Ilustracja
Widok kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Łomnica

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Łomnicy

Wezwanie

Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

31 maja

Położenie na mapie gminy Olesno
Mapa konturowa gminy Olesno, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Łomnicy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Łomnicy”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Łomnicy”
Położenie na mapie powiatu oleskiego
Mapa konturowa powiatu oleskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Łomnicy”
Ziemia50°49′37,207″N 18°32′01,763″E/50,827002 18,533823
Strona internetowa

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny, położony w Łomnicy (gmina Olesno). Świątynia należy do parafii Nawiedzenia NMP w Łomnicy w dekanacie Olesno, diecezji opolskiej.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy wzmiankowany kościół w Łomnicy powstał w 1586 roku. Była to budowla drewniana, z dachem typu siodłowego, pokryta gontem. W 1909 roku mieszkańcy rozpoczęli starania o budowę nowej świątyni. 12 czerwca 1916 roku nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego, a 12 maja 1917 roku zakończenie budowy[2]. W międzyczasie stary kościół został przeniesiony do pobliskich Sowczyc. Nowo powstała świątynia została konsekrowana w 1917 roku przez sufragana wrocławskiego biskupa Karola Augustina i otrzymała wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny[3]. W 1937 roku na wieży zawieszono zegar, który działa do dnia dzisiejszego. W 1967 roku założono ogrzewanie centralne, a w 1975 roku, za sprawą ówczesnego proboszcza księdza Władysława Rakoczego, wstawiono elektryczne organy. W 1987 roku kościół wzbogaca się o 2 dzwony:

Łącznie na wieży kościoła wiszą 4 dzwony. W latach 1992–1994 następuje wymiana instalacji elektrycznej oraz odmalowanie wnętrza świątyni[2].

Architektura i wnętrze kościoła[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest neobarokowy, orientowany, posiada nawę szerszą niż prezbiterium. Dach wielospadowy, natomiast wieża w kształcie kwadratu, zadaszona jest barokową kopułą zakończoną żelaznym krzyżem. Nad wejściem do świątyni, znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca postać trzymającą krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem. Wewnątrz kościół posiada trzy nawy. Wzdłuż naw bocznych, znajdują się stacje drogi krzyżowej oraz okna z witrażami. Świątynia posiada sklepienie kopułowe. W kościele znajdują się trzy barokowe ołtarze, z których główny poświęcony jest św. Katarzynie, prawy Matce Boskiej Łomnickiej (pochodzi z 1917 roku), a lewy Matce Boskiej Bolesnej. Ołtarze ozdobione są dekoracją ornamentalną z płaskorzeźbowymi medalionami w zwieńczeniu, posiadają bogate złocenia[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • H. Kałuża, "Zarys dziejów parafii Wysoka w Ziemi Oleskiej", Nysa-Wysoka 1998.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rys historyczny kościoła w Łomnicy. [dostęp 2013-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (17 lipca 2013)].
  2. a b c d Kościół parafialny w Łomnicy. [dostęp 2013-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (17 lipca 2013)].
  3. Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Łomnicy. [dostęp 2013-07-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]