Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ciechanowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Distinctive emblem for cultural property.svg A-91 z dnia 18.07.1960 r.
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość POL Ciechanów COA.svg Ciechanów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Tekli
Wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Położenie na mapie Ciechanowa
Mapa lokalizacyjna Ciechanowa
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Położenie na mapie powiatu ciechanowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu ciechanowskiego
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
52°52′26,00″N 20°36′49,00″E/52,873889 20,613611

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ciechanowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu ciechanowskiego wschodniego diecezji płockiej.

Brama-dzwonnica przed kościołem poaugustiańskim

Drewniany kościół i klasztor został ufundowany w tym miejscu przez księcia Siemowita III i jego żonę Eufemię opawską około 1358 r., dla sprowadzonych do Ciechanowa ojców Augustianów[1]. W I poł. XVI w. drewniany kościół został zastąpiony murowanym, późnogotyckim jednonawowym z dwiema kaplicami bocznymi[2]. Forma kościoła była pochodną wzorców krzyżackich a sklepienie w zakrystii świadczy o tradycjonaliźmie warsztatowym [3]. Kościół był kilkakrotnie niszczony. Dwie kaplice boczne rozebrano po 1657 roku, po zniszczeniu przez wojska szwedzkie, od tej pory jest to kościół jednonawowy bez kaplic.[4]. Zamurowane zostały wówczas arkady prowadzące do kaplic bocznych, zostało usunięte gotyckie sklepienie, a ostrołukowe okna zostały zastąpione przez prostokątne. W pierwszej połowie XVIII wieku drewniany klasztor zastąpiono murowanym, na planie prostokąta, łącząc go z kościołem w miejscu rozebranej kaplicy bocznej[5].Polichromia we wnętrzu została wykonana przez Władysława Drapiewskiego w 1920 roku. Do wyposażenia świątyni należy wiele cennych pamiątek, m.in. barokowy ołtarz główny, pieta z XVIII stulecia, krucyfiks z XVI stulecia, organy o 7 głosach z XVIII stulecia, barokowa ambona. W podziemiach kościoła są pochowani augustianie[6]. We wnętrzu płyta nagrobna Stanisława Szczurzyńskiego zmarłego w 1556 r. Na ścianie wschodniej napis na cegle "Mathias". Dzwonnica w stylu neogotyckim pochodzi z 1889 r. Kościół restaurowano w 1913 roku pod kierunkiem Stefana Szyllera i następnie w latach 1919-1923 przebudowując kaplicę południową, dodając wieżyczkę ze schodami, nową zakrystię, kruchtę i sklepienia.

Konwent ciechanowski[edytuj | edytuj kod]

Augustianie zostali sprowadzeni do Ciechanowa w 1358 roku i znacznie przyczynili się do rozwoju miasta[7]. Prowadzili szkołę, która rywalizowała z łomżyńską i pułtuską. Upadek życia zakonnego nastąpił w okresie reformacji. Wówczas w klasztorze pozostawał jeden ojciec, ale we wszystkich polskich klasztorach augustianów, w tym czasie, było zaledwie dziesięciu ojców. Od XVII wieku następuje odbudowa pozycji naukowej i duszpasterskiej augustianów ciechanowskich. Jednak nadal pojawiają się problemy z dyscypliną a Konwent ciechanowski podczas wizytacji generalnej zostaje zaliczony do konwentów o łagodnej obserwie [8]. Kres historii augustianów w Ciechanowie położyła kasata po powstaniu styczniowym w 1864 roku. Odtąd kościół należał do parafii farnej św. Józefa w Ciechanowie. Odprawiane były w nim msze święte dla młodzieży. W 1977 roku przy kościele została utworzona parafia św. Tekli.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojciech Górczyk, Topografia sakralna Ciechanowa do roku 1600, "Bieżuńskie Zeszyty Historyczne" , nr 30 (2016), s.59.
  2. Wojciech Górczyk, Topografia sakralna Ciechanowa do roku 1600, "Bieżuńskie Zeszyty Historyczne" , nr 30 (2016), s.64.
  3. Izabela Galicka, Hanna Sygietyńska, Ciechanów i okolice, w: Katalog Zabytków, Warszawa 1977, s. IX-X.
  4. Wojciech Górczyk, Topografia sakralna Ciechanowa do roku 1600, "Bieżuńskie Zeszyty Historyczne" , nr 30 (2016), s.64-65.
  5. Wojciech Górczyk, Topografia sakralna Ciechanowa do roku 1600, "Bieżuńskie Zeszyty Historyczne" , nr 30 (2016), s.65.
  6. Zabytki (pol.). Urząd Miasta Ciechanów. [dostęp 2014-10-26].
  7. Wojciech Górczyk, Topografia sakralna Ciechanowa do roku 1600, "Bieżuńskie Zeszyty Historyczne" , nr 30 (2016), s.60-61.
  8. Wojciech Górczyk, Topografia sakralna Ciechanowa do roku 1600, "Bieżuńskie Zeszyty Historyczne" , nr 30 (2016), s.63-64.