Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrodzieniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrodzieniu
kościół parafialny
Ilustracja
Widok kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Dobrodzień

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrodzieniu

Wezwanie

Nawiedzenia NMP

Wspomnienie liturgiczne

31 maja

Położenie na mapie Dobrodzienia
Mapa konturowa Dobrodzienia, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrodzieniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrodzieniu”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrodzieniu”
Położenie na mapie powiatu oleskiego
Mapa konturowa powiatu oleskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrodzieniu”
Położenie na mapie gminy Dobrodzień
Mapa konturowa gminy Dobrodzień, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrodzieniu”
Ziemia50°43′46,045″N 18°26′22,916″E/50,729457 18,439699
Strona internetowa

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny położony przy ul. ks. Jana Gładysza 22 w Dobrodzieniu. Kościół należy do parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrodzieniu w dekanacie Dobrodzień diecezji opolskiej.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Kościół został zbudowany w latach 1847–1851 w stylu neoromańskim jako świątynia ewangelicka dla miejscowej wspólnoty protestanckiej. Inicjatorem budowy był ówczesny pastor ewangelicki ksiądz Karol Ludwik Appenroth z Grodźca. Kościół służył ewangelikom do końca II wojny światowej. W 1945 roku kościół został przejęty przez katolików. Pierwszym duchownym został ks. kanonik Kazimierz Sowiński, natomiast świątyni nadano tytuł Nawiedzenia NMP. Konsekracja miała miejsce w grudniu 1948 roku, a dokonał jej ówczesny administrator apostolski w Opolu, a późniejszy arcybiskup metropolii i kardynał wrocławski ks. infułat Bolesław Kominek.[2] W latach 1977–1990 zmieniono wygląd ołtarza głównego, wymieniono okna na metalowe, wybudowano salki katechetyczne, zmieniono otoczenie prezbiterium, a w okresie od 1990 do 1998 roku został wyremontowany dach kościoła[3]. Organy wybudowali Otto Müller z Wrocławia i Schultze z Opola w 1851. Prospekt jednosekyjny, neoklasycystyczny[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół parafialny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Dobrodzieniu. [dostęp 2013-09-03].
  2. Kościół parafialny w Dobrodzieniu. [dostęp 2013-09-03].
  3. Kościół Nawiedzenie NMP w Dobrodzieniu. [dostęp 2013-09-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-07)].
  4. Dobrodzień ( Kościół Nawiedzenia NMP) [online], musicamsacram.pl [dostęp 2024-01-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]