Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Kasinka Mała
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Nawiedzenia NMP w Kasince Małej
Wezwanie Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny
Wspomnienie liturgiczne pierwsza niedziela lipca
Położenie na mapie gminy wiejskiej Mszana Dolna
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Mszana Dolna
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu limanowskiego
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej
Ziemia49°42′11,8″N 20°02′11,2″E/49,703278 20,036444

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej – murowana z cegły świątynia rzymskokatolicka w miejscowości Kasinka Mała, pełniąca funkcję kościoła parafialnego miejscowej parafii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Aby wyodrębnić samodzielną parafię w Kasince Małej z dotychczasowej parafii w Mszanie Dolnej, na początku XX wieku zdecydowano się wybudować we wsi nowy kościół. Autorem projektu był Jan Sas-Zubrzycki[1], ceniony architekt związany w tym czasie z Krakowem, późniejszy profesor Politechniki Lwowskiej[2]. Budowę rozpoczęto w 1912, a zakończono w listopadzie 1913 roku. Świątynię poświęcił wtedy ksiądz Szymon Kumorek. Trzy lata później ówczesny proboszcz Władysław Bączyński sprowadził do parafii rzeźbiarza Władysława Druciaka, aby pomalował prezbiterium i wykonał brakujące elementy wyposażenia świątyni.

W roku 1934 miał miejsce pożar w kościele, po którym dokonano stosownych renowacji.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół w Kasince Małej to świątynia wzniesiona z czerwonej cegły na planie krzyża, trójnawowa z transeptem i prezbiterium zakończonym absydą. Kamienne detale dekoracyjne, jak narożniki, portale, gzymsy i obramowania okien, wykonano z piaskowca. Budowla charakteryzuje się stylistyką neogotycką połączoną z zastosowaniem licznych elementów historyzujących okresu średniowiecza, w tym neoromańskich[3]. Posiada dwie wieże: większa, decydująca o kompozycji bryły architektonicznej, znajduje się w fasadzie, nakryta jest dachem namiotowym i pełni funkcję dzwonnicy, zaś mniejsza, która umieszczona została w dachu na skrzyżowaniu naw, posiada ażurową formę i nakryta jest hełmem. Mniejsza wieżyczka kryje w swym wnętrzu sygnaturkę.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kościoła pokryte jest tynkiem, który w 1934 roku ozdobili malowidłami Łukasz Karwowski i Bernard Wietrzyk. Polichromia była kilkakrotnie odświeżana i zmieniana, m.in. w latach 1965, 1988 i 2008. Wśród elementów figuralnych znajdują się wizerunki świętych i błogosławionych, m.in. Karoliny Kózkówny, Rafała Kalinowskiego i brata Alberta.

Ołtarze[edytuj | edytuj kod]

ołtarz główny
pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Zdobią go dwie płaskorzeźby autorstwa Władysława Druciaka z Limanowej: spotkanie Maryi Panny i św. Elżbiety oraz Ostatnia Wieczerza.
ołtarze boczne
 • ołtarz Najświętszego Serca Jezusowego – również wykonany przez Władysława Druciaka. W jego centrum znajduje się rzeźba Serca Jezusa, a po bokach znajdują się figury św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa,
 • ołtarz Miłosierdzia Bożego,
 • Ogrojec – ołtarz w formie tryptyku z trzema płaskorzeźbami wykonanymi przez Stanisława Ciężadlika: pośrodku Jezus modlący się w Ogrojcu i Anioł podający mu kielich, z lewej scena pojmania Jezusa, z prawej śpiący Apostołowie.
 • ołtarz Matki Bożej Różańcowej – wykonany w Makowie w 1945 i sprowadzony do Kasinki w miejsce zniszczonego w pożarze. Pośrodku znajduje się obraz przedstawiający św. Dominika modlącego się do Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem na ręku. Po bokach umieszczono figury św. Kazimierza Jagiellończyka i św. Stanisława Kostki.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Większość drewnianych elementów wyposażenia kościoła wykonał Stanisław Ciężadlik.

 • rzeźbione w drewnie stacje Drogi Krzyżowej;
 • konfesjonały z płaskorzeźbami: Powrót syna marnotrawnego oraz Rozgrzeszenie Marii Magdaleny;
 • tablica pamiątkowa, poświęcona pierwszemu proboszczowi i budowniczemu kościoła w Kasince Małej - ks. Władysławowi Bączyńskiemu;
 • witraże: Zwiastowanie, Święty Józef,Boże Narodzenie, Chrzest w Jordanie, Zmartwychwstanie, Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny, Święty Stanisław, Matka Boża Żniwna, Matka Boża Częstochowska, Całym Sercem Pragnę Służyć Tobie Panie, Krzyż, Katedra, Jan Paweł II.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ł. Stożek. Kościół parafialny w Kasince Małej – zapomniane dzieło Jana Sasa-Zubrzyckiego. „Wiadomości Konserwatorskie”. Nr 47, s. 80-86, 2016. 
 2. J. Wowczak: Jan Sas-Zubrzycki. Architekt, historyk i teoretyk architektury. Kraków: 2017. ISBN 978-83-65080-63-9.
 3. Ł. Stożek. Kościół parafialny w Kasince Małej – zapomniane dzieło Jana Sasa-Zubrzyckiego. „Wiadomości Konserwatorskie”. Nr 47, s. 84, 85, 2016. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]