Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Iławie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
A-2266 z dnia 28.06.2007[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół od strony wschodniej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Iława

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Iławie

Wezwanie

Niepokalanego Poczęcia NMP

Położenie na mapie Iławy
Mapa konturowa Iławy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny”
Położenie na mapie powiatu iławskiego
Mapa konturowa powiatu iławskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny”
Ziemia53°35′30″N 19°34′04″E/53,591667 19,567778
Plan kościoła (kliknij, aby powiększyć)

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Iławiekościół katolicki zbudowany w 1933 r. w stylu modernistycznym z inicjatywy ówczesnego iławskiego proboszcza, ks. Miera. Przez mieszkańców Iławy potocznie nazywany „białym”[2].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kościół znajduje się przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2, tuż obok torów kolejowych. Kościół usytuowany na linii wschód – zachód, ale nie jest orientowany, a więc ołtarz główny jest zwrócony na zachód. Tuż obok kościoła znajduje się cmentarz z okresu I wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół wybudowano na potrzeby przeniesionych z Bonn katolickich żołnierzy[2] 4. pułku im. Hindenburga[2]. Autorem projektu kościoła był architekt Dominikus Böhm[2].

Pierwszym administratorem parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny był ksiądz Zygmunt Brodnicki. Administratorem, a nie proboszczem, bo sprawy kościelne nie były jeszcze wówczas uregulowane prawem kanonicznym. Kościół katolicki w Polsce wyznaczał na ziemiach zachodnich i północnych swoich tymczasowych administratorów, ksiądz Brodnicki zarządzał parafią do 26 czerwca 1946 r. Został odwołany przez Warmińską Kurię Biskupią. Zastąpił go w Iławie ksiądz kanonik Ludwik Warpechowski, który dopiero 4 kwietnia 1951 r. został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Do pracy duszpasterskiej w Iławie Kuria skierowała na początku 1948 r. księdza Bogdana Lendziszewskiego, który został wikariuszem. Przejął od księdza Warpechowskiego nauczanie religii w szkole podstawowej.

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

  • 1931 – początek budowy kościoła
  • 11 kwietnia 1933 – konsekracja kościoła
  • 26 kwietnia 1946 – odwołano pierwszego powojennego administratora parafii, ks. Zygmunta Brodnickiego, zastąpił go ks. Ludwik Werpechowski, jednak minowano go na to stanowisko dopiero 4 kwietnia 1951
  • 2005 – remont świątyni (m.in. wymiana sufitu, podłogi, ocieplenie, klimatyzacja, malowanie)
  • 2 marca 2006 – poświęcenie figury Jana Pawła II oraz tablicy pamiątkowej ks. M. Niepiekło
  • 4 czerwca 2006 – poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji oraz figury Matki Boskiej i Dzieci Świata przez proboszcza ks. Jerzego Żochowskiego

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]