Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Roszkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Roszkach
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Roszki

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Roszkach

Wezwanie

Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Krotoszyn
Mapa konturowa gminy Krotoszyn, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Roszkach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Roszkach”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Roszkach”
Położenie na mapie powiatu krotoszyńskiego
Mapa konturowa powiatu krotoszyńskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Roszkach”
Ziemia51°44′23″N 17°35′54″E/51,739722 17,598333

Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Roszkach – katolicki kościół parafialny znajdujący się w Roszkach w gminie Krotoszyn.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia pochodzi z 1985[1], a inicjatorem jej powstania był ks. Józef Mizgalski (od 1 lutego 1980 proboszcz parafii w Roszkach)[2]. Przy świątyni znajduje się kamienna grota maryjna, ceglana kampanila i pomnik Jana Pawła II odsłonięty 17 maja 2009 z inskrypcją o treści: Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali. Fundatorami byli ks. proboszcz Dariusz Bandosz z dziećmi i młodzieżą parafii[3]. Kampanilę, wybudowaną z ofiar parafian, poświęcił bp Stanisław Napierała 13 grudnia 2008. W dzwonnicy dwa dzwony: Św. Jan Ewangelista fundacji Zbigniewa Nadstawskiego z rodziną i Jan Paweł II fundacji ks. proboszcza Dariusza Bandosza[4].

5 stycznia 2013 w kościele odbyło się spotkanie noworoczne bractw kurkowych działających na terenie diecezji kaliskiej z udziałem ks. bpa Edwarda Janiaka[5].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Powiat krotoszyński - mapa turystyczna wraz z treścią merytoryczną, Top Mapa, Poznań, 2006, ISBN 978-83-7445-025-6
  2. Wielkopolscy księża od XVIII do XX wieku
  3. napis in situ
  4. napisy in situ
  5. Radio Rodzina Kalisz