Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Apostoła w Ostrowążu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i świętego Jakuba Apostoła
A-535/276 z 9.11.1998[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ostrowąż

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Apostoła w Ostrowążu

Wezwanie

Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

sobota po uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego i 25 lipca

Położenie na mapie gminy Ślesin
Mapa konturowa gminy Ślesin, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i świętego Jakuba Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i świętego Jakuba Apostoła”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i świętego Jakuba Apostoła”
Położenie na mapie powiatu konińskiego
Mapa konturowa powiatu konińskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i świętego Jakuba Apostoła”
Ziemia52°24′56,6″N 18°14′09,8″E/52,415722 18,236056

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i świętego Jakuba Apostoła w Ostrowążurzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat ślesiński diecezji włocławskiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1946–1948. Zaprojektowana została przez architekta Wilczyńskiego. Poprzednia budowla z 1780 roku została rozebrana przez Niemców w 1942 roku[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Świątynia jest drewniana, jednonawowa, posiada konstrukcję zrębową. Wybudowana została na planie krzyża łacińskiego z dwoma kaplicami umieszczonymi po bokach nawy, tworzącymi transept. Kaplice są zamknięte prostokątnie i posiadają kalenice niższe od nawy. Prezbiterium kościoła jest mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte jest trójbocznie, po bokach symetrycznie są umieszczone dwie zakrystie. Świątynię nakrywa wysoki dach dwukalenicowy, pokryty blachą, na dachu w części frontowej znajduje się kwadratowa wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńcza ją blaszany dach hełmowy z latarnią. Kościół otaczają soboty podparte drewnianymi słupami z mieczami. Wnętrze nakryte jest stropem płaskim. Chór muzyczny jest podparty bocznymi aneksami i dwoma filarami, charakteryzuje się prostą linią parapetu i znajduje się na nim prospekt organowy. Wyposażenie świątyni pochodzi z 2. połowy XX wieku. W oknach są umieszczone witraże[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-05-12].
  2. Piotr Maluśkiewicz, Województwo konińskie : szkic monograficzny, wyd. 1, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983, ISBN 83-01-00534-3, OCLC 11783554.
  3. Ostrowąż. Koscioły drewniane w Polsce. [dostęp 2021-05-12]. (pol.).