Kościół Nosso Senhor do Bonfim w Salvadorze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Nosso Senhor do Bonfim
Igreja do Nosso Senhor do Bonfim
Ilustracja
Państwo

 Brazylia

Stan

 Bahia

Miejscowość

Salvador

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Bazylika
• nadający tytuł

od 1927
Papież Pius XI

Położenie na mapie Bahia
Mapa konturowa Bahia, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Nosso Senhor do Bonfim”
Położenie na mapie Brazylii
Mapa konturowa Brazylii, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Nosso Senhor do Bonfim”
Ziemia12°55′25″S 38°30′28″W/-12,923611 -38,507778

Kościół Nosso Senhor do Bonfim (port. Igreja do Nosso Senhor do Bonfim) – katolicki kościół w Salvadorze, w stanie Bahia w Brazylii. Jest położony na półwyspie Itapagipe, na tzw. Świętym Wzgórzu (Colina Sagrada) na terenie dolnego miasta (cidade baixa). Kościół Bonfim jest znany z kolorowych wstążek tzw. fitas do Senhor do Bonfim, a także z corocznego święta mycia kościelnych schodów, Lavagem do Bonfim, które jest uroczystością obchodzoną przez katolików oraz wyznawców religii candomblé[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kult Naszego Pana Dobrej Śmierci (port. Nosso Senhor do Bonfim) jest starą portugalską tradycją, przeniesioną do Brazylii w czasach kolonialnych. W XVIII-wiecznym Salvadorze istniały dwa miejsca kultu ukrzyżowanego Chrystusa, czyli Pana Dobrej Śmierci. Jednym z nich był kościół Igreja da Palma, gdzie miało swoją siedzibę bractwo Senhor Bom Jesus da Cruz, założone w 1719 r. przez Mulatów. Natomiast biali Portugalczycy czcili Pana Dobrej Śmierci początkowo w kościele Igreja da Penha, gdzie znajdowała się figura Chrystusa sprowadzona z portugalskiego miasta Setúbal.

Za sprowadzenie figury był odpowiedzialny kapitan Teodósio Rodrigues de Faria i miało to miejsce w 1740 r. Podczas morskiej podróży, jego statek napotkał silną burzę i kapitan ślubował, że jeśli przeżyje, wybuduje kościół poświęcony Panu Dobrej Śmierci[2]. Po zebraniu funduszy, bractwo Pana Dobrej Śmierci wyznaczyło Święte Wzgórze jako miejsce, w którym miała stanąć docelowa świątynia. W 1754 r. wzniesiono tam kaplicę, która dała początek dzisiejszemu kościołowi Nosso Senhor do Bonfim[3].

W 1923 r. powstał hymn poświęcony Panu Dobrej Śmierci[4].

W 1927 r. papież Pius XI nadał kościołowi rangę bazyliki[5].

Kościół jest zbudowany w stylu neoklasycystycznym z rokokową fasadą. Naśladuje typowy portugalski styl z XVIII i XIX wieku, z freskami i kafelkami azulejos.

Święto Lavagem do Bonfim[edytuj | edytuj kod]

Od XVIII wieku w kościele Nosso Senhor do Bonfim ma miejsce połączone święto religii katolickiej i kultów afrobrazylijskich o nazwie Lavagem do Bonfim, czyli “mycie schodów kościoła Bonfim”. Święto odbywa się w każdy drugi czwartek stycznia, a towarzyszące mu obrzędy trwają do niedzieli[6]. Jest najważniejszym świętem religijnym w Bahia i co roku przyciąga wielu turystów, którzy mają okazję wziąć udział w synkretycznej ceremonii z udziałem wiernych Kościoła Katolickiego, tradycyjnie ubranych kobiet (baianas) oraz kapłanów religii candomblé. Rektor bazyliki tak mówi o tym święcie:[7]

Lavagem do Bonfim jest wielkim wydarzeniem o charakterze ekumenicznym, opartym na dialogu pomiędzy religiami, jednoczy wyznawców różnych kultów z całego świata. Jest to wielkie spotkanie jedności, a zarazem różnorodności. Rozumiemy, że to porozumienie było budowane przez wiele lat i szanujemy te obrzędy, które są wyrazem wiary każdego uczestnika tej uroczystości.

Fitas do Senhor do Bonfim

W religii candomblé ukrzyżowany Chrystus (Pan Dobrej Śmierci) jest odpowiednikiem bóstwa Oxalá, zatem wyznawcy tej religii w trakcie uroczystości oddają hołd swojemu orisza[8].

Fitas do Senhor do Bonfim[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Fitas do Senhor do Bonfim.

Tradycyjną pamiątką związaną z kościołem Nosso Senhor do Bonfim są kolorowe wstążki, tzw. fitas - każdy kolor symbolizuje inne bóstwo z panteonu candomblé. Wstążki ozdabiają kościół, można je też kupić od okolicznych sprzedawców, a także w całym mieście. Są też dostępne w innych miastach Brazylii, pozostając jednak symbolem Salvadoru. Według tradycji, wstążkę należy zawiązać na trzy supełki, a gdy z upływem czasu przetrze się i spadnie, życzenia się spełnią[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Governo da Bahia Governo da Bahia-Terra-Mãe do Brasil Secom- Secretaria de Comunicação Social 3ª Avenida i inni, Lavagem do Bonfim é marcada por sincretismo e devoção, Secom - Secretaria de Comunicação Social - Governo do Estado da Bahia [dostęp 2017-04-27].
  2. Senhor do Bonfim: Igreja mais famosa da Bahia completa 255 anos, „Extra Online” [dostęp 2017-04-27] (port. braz.).
  3. Lucas Nunes Stasi, O CULTO DO SENHOR BOM JESUS NA CIDADE DO SALVADOR [dostęp 2017-04-27] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-19] (port.).
  4. A TARDE On Line, Hino oficial do Senhor do Bonfim é pouco conhecido, „Portal A TARDE” [dostęp 2017-04-27] (port. braz.).
  5. Devotos e turistas lotam Igreja do Bonfim [dostęp 2017-04-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-28].
  6. :: Salvador Cultura Todo Dia  ::, www.culturatododia.salvador.ba.gov.br [dostęp 2018-01-08].
  7. Conheça a devoção popular da Lavagem do Bonfim em Salvador (BA), www.a12.com [dostęp 2017-04-27] (port.).
  8. Folha de S.Paulo - Bahia de todas as festas: Salvador homenageia Bonfim na quinta - 13/01/2003, www1.folha.uol.com.br [dostęp 2017-04-27].
  9. Fitas do Senhor do Bonfim/ Tapes Senhor do Bonfim | Argosfoto, argosfoto.photoshelter.com [dostęp 2017-04-27].