Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jana Chrzciciela w Pysznicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jana Chrzciciela
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół parafialny w Pysznicy
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Pysznica, ulica Wolności 297

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jana Chrzciciela w Pysznicy

Wezwanie

Podwyższenia Krzyża Świętego, św. Jana Chrzciciela

Wspomnienie liturgiczne

14 września, 24 czerwca

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

krew św. Jana Pawła II

Położenie na mapie gminy Pysznica
Mapa konturowa gminy Pysznica, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie powiatu stalowowolskiego
Mapa konturowa powiatu stalowowolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jana Chrzciciela”
Ziemia50°34′30,96″N 22°07′26,78″E/50,575267 22,124106
Kościół parafialny w Pysznicy
Wnętrze kościoła w Pysznicy

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jana Chrzcicielaneobarokowa świątynia rzymskokatolicka położona jest przy ulicy Wolności 297 w Pysznicy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół murowany z cegły, w stylu neobarokowym, wybudowano w latach 1924-1931, proj. inż. Wawrzyniec Dajczak[1], na miejscu poprzedniego drewnianego kościoła, który spłonął podczas I wojny światowej (1914 r.). Budowę kościoła rozpoczęto w 1924 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Ignacego Pyzika. Kamień węgielny poświęcono w 1926 r., a całą budowę w stanie surowym ukończono w 1931 r. W latach 60. z inicjatywy ks. Władysława Szubargi wykonano polichromię i zainstalowano organy. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał bp Franciszek Barda.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest orientowany, trójnawowy, bazylikowy, na planie krzyża łacińskiego, z prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą, do którego przylegają dwie zakrystie. Świątynia kryta jest dachem dwuspadowym, nawę północną w części zachodniej wieńczy wysoka wieża na planie kwadratu z hełmem barokowym i z latarnią zakończoną krzyżem. Nad nawą główną w części wschodniej znajduje się niższa wieżyczka o analogicznym kształcie. Ściana frontowa posiada trzy otwory drzwiowe, nad głównym wejściem nadświetle w formie półkolistego okna witrażowego. Jednoprzęsłowe prezbiterium oddzielone jest od czteroprzęsłowej nawy dwoma kolumnami i łukiem sklepiennym. Nawy boczne są w formie kaplic połączonych przejściem. Nawę główną wieńczy sklepienie kolebkowe z lunetami, nawy boczne – sklepienie krzyżowe. W części zachodniej kościoła znajduje się kruchta oddzielona od nawy przeszklonymi drzwiami, ponad nią chór muzyczny.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

W ołtarzu głównym umieszczona jest rzeźbiona monumentalna scena ukrzyżowania, w oknach witraże figuralne, przedstawiające świętych. Ściany pokryte są polichromią: w prezbiterium na sklepieniu symbol Ducha Świętego, w nawach bocznych nad ołtarzami scena Wniebowzięcia NMP w nawie północnej oraz sceny z życia św. Jana Chrzciciela z przedstawieniem chrztu Jezusa w Jordanie w centrum w nawie południowej. W nawie głównej polichromię stanowią iluzjonistyczne kolumny i pary aniołów ponad wejściami do naw bocznych. Na ścianach naw bocznych stacje drogi krzyżowej wykonane przez rzeźbiarza Jana Mogilanego z Zagórza k. Sanoka i fundowane przez parafian w 2002 roku[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rocznik Diecezji Sandomierskiej, red. K. Kida, Sandomierz 2010, s. 368.
  2. Archiwum Parafialne, Kronika Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pysznicy – rok 2002, oprac. L. Błażejowicz, T. Mierzwa, s. 2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]