Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Janowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Janowie
Касцёл Узвышэння Святога Крыжа ў Іванаве
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo  Białoruś
Miejscowość Janów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Janowie
sanktuarium św. Andrzeja Boboli
• nadający tytuł
od 16 maja 2013
Antoni Dziemianko
Wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Janowie”
Ziemia52°08′51,80″N 25°32′09,10″E/52,147722 25,535861

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Janowie (białorus. Касцёл Узвышэння Святога Крыжа ў Іванаве) – rzymskokatolicka świątynia w Janowie na Białorusi. 16 maja 2013 decyzją biskupa pińskiego Antoniego Dziemianko kościół został sanktuarium św. Andrzeja Boboli, który został zamordowany w Janowie Poleskim[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół pochodzi z 1842 lub 1848 i został ufundowany przez miejscowego proboszcza ks. Franciszka Pallulona. W 1852 r. został konsekrowany przez biskupa wileńskiego Wacława Żylińskiego.

Proboszcz był osobistym przyjacielem cara Mikołaja I i otrzymał od monarchy obraz św. Katarzyny, który do II wojny światowej znajdował się w bocznym ołtarzu świątyni. W ołtarzu głównym znajdował się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który po zamknięciu kościoła przeniesiono do cerkwi Opieki Matki Bożej, gdzie znajduje się do dziś[3].

W 1899 r. budynek został odnowiony dzięki datkom parafian. W 1948 kościół został znacjonalizowany przez Sowietów i zamknięty. W kolejnych latach służył jako magazyn zbożowy, a następnie dom kultury. Zburzono kapliczkę św. Andrzeja Boboli.

W 1994 r. kościół został zwrócony w stanie ruiny i w latach 1995-2000 wyremontowany przez wiernych. Zbudowano ceglane ogrodzenie z bramą i trójpoziomowymi wieżyczkami na rogach.

Wnętrze kościoła
Kapliczka ustawiona w miejscu śmierci św. Andrzeja Boboli na rynku w Janowie, zburzona przez Sowietów po 1939 r.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek zbudowano na planie prostokąta (22,5 m x 12,5 m), z apsydą i dwiema zakrystiami. Główne wejście akcentuje dwukolumnowy portal z arkadową lukarną. Fasadę wieńczy schodkowy szczyt z prostokątnymi płycinami. Elewacje zdobią pilastry i gzyms kostkowy. W centrum ołtarza głównego znajduje się odnaleziony kilka lat temu w podziemiach pińskiej katedry drewniany krzyż z 1871 roku, wyrzeźbiony przez Napoleona Ordę, z figurą Chrystusa dłuta jego siostrzenicy, Heleny Skirmuntt. Świątynię otacza nowe ogrodzenie z czerwonej cegły, z kaplicami w narożach[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uroczystości ku czci świętego Andrzeja Boboli w Janowie Poleskim (Białoruś), niedziela.pl [dostęp 2021-02-21] (pol.).
  2. Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w miejscu męczeństwa, PolskieRadio.pl [dostęp 2021-02-21].
  3. a b K. Shastouski, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego | miasto Iwanowo (Janów Poleski) obwód brzeski, radzima.org [dostęp 2021-02-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]