Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu
kościół parafialny
Distinctive emblem for cultural property.svg 1542 z 15.02.1965 r.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu
Państwo  Polska
Miejscowość Otyń
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu
Wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego
Wspomnienie liturgiczne 14 września
Przedmioty szczególnego kultu
Cudowne obrazy Figura Matki Bożej Królowej Pokoju
brak współrzędnych

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim (województwo lubuskie) to kościół parafialny parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w dekanacie Nowa Sól, diecezja zielonogórsko-gorzowska.

Historia[edytuj]

Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1332. Obecny kościół wybudowano w latach 1585-1587 w stylu późnogotyckim, z wykorzystaniem wcześniejszych murów. W 1676 dobudowano barokową wieżę. Kościół spłonął w 1702, został odbudowany w 1704. 8 sierpnia 2012 koło godziny 16 zawaliła się część wieży[1], kolejna ściana zawaliła się nad ranem 9 sierpnia[1]. W październiku 2014 zakończone zostały prace przy rekonstrukcji wieży[2].

Barokowy ołtarz z XVIII w
Zawalenie się wieży, sierpień 2012

Architektura i wnętrze[edytuj]

Kościół jednonawowy zakończony prostokątnym prezbiterium. Wieża barokowa czworoboczna trzykondygnacyjna. Wyposażenie wnętrza barokowe. Ołtarz z XVIII wieku. W centralnej części ołtarza znajduje się Cudowna Figura Klenickiej Matki Bożej z Dzieciątkiem z XV wieku, rekoronowana przez biskupa Adama Dyczkowskiego 25 czerwca 2006.

Inne[edytuj]

Co roku, 1 lipca, z Otynia rusza piesza pielgrzymka do Klenicy. Trasa biegnie przez Bobrowniki, Dąbrowę, Zabór, Milsko, Bojadła i Klenicę. Dzień później z Klenicy (do 2008) ruszała Piesza Pielgrzymka Rolników Klenica - Jasna Góra. Od 2009 roku pielgrzymka wyrusza z Otynia z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • Marta Danowska, Witraże sakralne z okresu od 2. poł. XIX do lat 30. XX wieku w województwie lubuskim, w: Lubuskie Materiały Konserwatorskie, tom 5 (2008), Zielona Góra 2008.

Linki zewnętrzne[edytuj]