Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Smardach Górnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Smardach Górnych
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od strony zachodniej
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Smardy Górne

Adres

Kościelna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Smardach Górnych

Wezwanie

Podwyższenie Krzyża Świętego

Wspomnienie liturgiczne

14 września

Położenie na mapie gminy Kluczbork
Mapa konturowa gminy Kluczbork, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Smardach Górnych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Smardach Górnych”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Smardach Górnych”
Położenie na mapie powiatu kluczborskiego
Mapa konturowa powiatu kluczborskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Smardach Górnych”
Ziemia50°59′56″N 18°09′50″E/50,998889 18,163889
Strona internetowa

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętegorzymskokatolicki kościół parafialny Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Smardach Górnych znajdujący się we wsi Smardy Górne, należący do dekanatu wołczyńskiego w diecezji kaliskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół w Smardach Górnych został wybudowany w 1893 roku w miejsce kościoła drewnianego z 1636 roku[2]. Kościół wzniesiono w stylu neogotyckim. Teren przykościelny sąsiaduje z miejscowym cmentarzem parafialnym. Obok kościoła znajduje się również współczesna kaplica cmentarna oraz nagrobek ks. Kazimierza Walkow (1910–1960), który zapewne był I powojennym proboszczem Smard. Do lat 70. XX wieku na placu znajdował się również pomnik poległych w czasie I wojny światowej[3].

Architektura i wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Świątynia powstała na planie prostokąta. Składa się z jednej nawy głównej, która nakryta jest dwupłaszczyznowym dachem, na którego krańcach znajdują się ceglane szczyty w formie schodkowej, z motywem nieotynkowanych, potrójnych blend. W dolnej części znajduje się rząd zdwojonych, ostrołukowych okien, a wyżej kilka dużych okien w witrażami, również zamkniętych łukiem ostrym. Od zachodu posadowiona jest wieża czworoboczna, przez którą wiedzie wejście do kruchty, a potem do wnętrza kościoła. Dekoracja jest również neogotycka, na trzech zaznaczonych gzymsem piętrach: fryz, blendy i okna zdwojone ostrołukowe oraz zegar. Zwieńczenie konstrukcji to dach w postaci wielobocznego ostrosłupa, zakończony iglicą z krzyżem. Wewnątrz kościoła znajdują się trzy ściany nawowe otoczone matroną wspartą na filarach, na której znajduje się prospekt organowy. Od wschodu kościół zamyka prezbiterium ze ścianą wieloboczną, niższe od nawy[4].

Dzwony[edytuj | edytuj kod]

Na kościelnej wieży znajdują się dwa dzwony, pochodzące z okresu międzywojennego[5].

W 2021 roku przeszły remont wykonany przez firmę Rduch Bells & Clocks, w którym wymieniono serca, jarzma oraz zautomatyzowano mniejszy dzwon[6].

Dane dzwonów
Materiał Waga Ton uderzeniowy Średnica (cm) Rok odlania Odlewnia
Mały dzwon Brąz ~150 kg dis"(+) 61 cm 1936 Franz Schilling Söhne, Apolda
Duży dzwon Żeliwo ~650 kg a'(-) 117 cm 1924 Schilling & Lattermann, Apolda

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Liczba wiernych. [dostęp 2012-11-25].
  2. Kościół katolicki w Smardach Górnych. [dostęp 2012-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-10)].
  3. Smardy Dolne - Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. (1893 r.). Atrakcje turystyczne Smardy Dolne. Ciekawe miejsca Smardy Dolne [online], www.polskaniezwykla.pl [dostęp 2021-03-02].
  4. Tech Studio s c-Strony WWW Katowice, Historia - Parafia Podwyższenia Krzyża św. w Samardach Grónych [online], Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego [dostęp 2023-05-28] (pol.).
  5. Smardy Górne - Dzwony kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. [dostęp 2023-05-28].
  6. Smardy Górne - Dzwony kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (po remoncie). [dostęp 2023-05-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]