Kościół Przemienienia Pańskiego i św. Mikołaja w Słupi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Przemienienia Pańskiego i świętego Mikołaja
532-XIII-17 z 29.04.1950 oraz 285 z 29.12.1967[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Słupia

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Mikołaja

Wezwanie

Przemienienia Pańskiego i świętego Mikołaja

Wspomnienie liturgiczne

6 sierpnia i 6 grudnia

Położenie na mapie gminy Słupia
Mapa konturowa gminy Słupia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego i świętego Mikołaja”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego i świętego Mikołaja”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego i świętego Mikołaja”
Położenie na mapie powiatu skierniewickiego
Mapa konturowa powiatu skierniewickiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego i świętego Mikołaja”
Ziemia51°51′30,7″N 19°58′11,5″E/51,858528 19,969861

Kościół Przemienienia Pańskiego i świętego Mikołajarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii św. Mikołaja w Słupi (dekanat Skierniewice – św. Jakuba diecezji łowickiej).

Jest to świątynia, wybudowana w latach 1763 – 74 i ufundowana przez księdza Marcina Biechowskiego kanonika łowickiego. Restaurowana była w 1862 roku. Remontowano ją w 1958 roku – wymieniono wówczas pokrycie dachu i w 1965 roku – wtedy fasada została oszalowana.

Budowla jest drewniana i posiada konstrukcję zrębowej. Świątynia jest orientowana, do jej budowy użyto drewna modrzewiowego. Posiada mniejsze prezbiterium, w stosunku do nawy, zamknięte trójbocznie, z boku znajduje się zakrystia. Z boku i przodu nawy są umieszczone kruchty. Świątynię nakrywa dach dwukalenicowy, pokryty blachą, na dachu znajduje się kwadratowa wieżyczka na sygnaturkę z latarnią. Wnętrze nakryte jest stropem płaskim z fasetą. Chór muzyczny jest podparty dwoma słupami z prostą linią parapetu, na chórze jest umieszczony klasycystyczny prospekt organowy, powstały w 1856 roku w firmie Kamińskiego. Belka tęczowa jest ozdobiona krucyfiksem i rzeźbami Matki Bożej Bolesnej i Świętego Jana, powstałymi w 2 połowie XVIII stulecia. Podłoga została wykonana z desek. Ołtarz główny, reprezentuje styl późnobarokowy, natomiast dwa ołtarze boczne - styl barokowo – klasycystyczny i pochodzą z 1896 roku. Chrzcielnica w stylu barokowym, powstała w 1 połowie XVIII wieku i posiada kształt anioła podtrzymującego czarę. W oknach prezbiterium sa wprawione dwa witraże z końca XIX stulecia[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-06-05].
  2. Słupia [online], Koscioły drewniane w Polsce [dostęp 2020-06-05].