Kościół Przemienienia Pańskiego w Budziszewicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Przemienienia Pańskiego w Budziszewicach
A/66 z dnia 17.11.2008[1]
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Budziszewice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Przemienienia Pańskiego

Wezwanie

Przemienienia Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

6 sierpnia

Położenie na mapie gminy Budziszewice
Mapa konturowa gminy Budziszewice, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego w Budziszewicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego w Budziszewicach”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego w Budziszewicach”
Położenie na mapie powiatu tomaszowskiego
Mapa konturowa powiatu tomaszowskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego w Budziszewicach”
Ziemia51°39′51,06″N 19°56′04,06″E/51,664183 19,934461

Kościół Przemienienia Pańskiegorzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Lubochnia diecezji łowickiej.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Obecna murowana, neogotycka, jednonawowa świątynia została wybudowana według projektu architekta Feliksa Nowickiego ze składek parafian w latach 1907-1911, a w dniu 14 maja 1911 roku została konsekrowana przez biskupa Kazimierza Ruszkiewicza[2].

Kościół został wzniesiony z cegły na cokole kamiennym. Jest to świątynia zbudowana na planie wydłużonego prostokąta, posiadająca trójbocznie zamknięte, węższe prezbiterium, oraz aneksy boczne z przybudówkami, flankującymi kruchtę i prezbiterium. Na osi centralnej elewacji frontowej znajduje się trójkondygnacyjna, czworokątna wieża nakryta hełmem iglicowym. Nawa nakryta jest dachem dwuspadowym, prezbiterium nakryte jest dachem wielospadowym, natomiast aneksy - dachami dwuspadowymi. Świątynia cechuje się dużymi walorami architektonicznymi. Posiada prostą bryłę i rozplanowanie oraz uproszczone detale architektoniczne (ostrołukowe otwory okienne i drzwiowe, schodkowe szczyty z pinaklami, konsolowe gzymsy, tynkowane, zakończone ostrołukowo płyciny elewacji frontowej)[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2016-02-22].
  2. Budziszewice - parafia p.w. Przemienienia Pańskiego - rys historyczny. Diecezja łowicka. [dostęp 2016-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-04)]. (pol.).
  3. Parafia. Gmina Budziszewice - Gminny Serwis Informacyjny. [dostęp 2016-02-29]. (pol.).