Kościół Przemienienia Pańskiego w Hermanowiczach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Przemienienia Pańskiego
Касцёл Перамянення Гасподняга
Distinctive emblem for cultural property.svg 212Г000833
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Białoruś
Miejscowość Hermanowicze
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Parafia Parafia Przemienienia Pańskiego w Hermanowiczach
Wezwanie Przemienienie Pańskie
Położenie na mapie Białorusi
Mapa lokalizacyjna Białorusi
Kościół Przemienienia Pańskiego
Kościół Przemienienia Pańskiego
55°24′59″N 27°43′54″E/55,416389 27,731667

Kościół Przemienienia Pańskiegorzymskokatolicki kościół w Hermanowiczach, w diecezji witebskiej. Wzniesiony w 1787, reprezentuje styl baroku wileńskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została ufundowana w 1787 przez właściciela miejscowych dóbr, starosty gabrielowskiego Ignacego Szyryna. Początkowo nie był to kościół parafialny; taki status miał od 1810. Obiekt był nieprzerwanie czynny do 1948, gdy władze radzieckie aresztowały proboszcza ks. Jana Grabowskiego, a świątynię poleciły zaadaptować na cele świeckie[1]. Figurę maryjną z ołtarza przewieziono do muzeum[1]. Kościół został zwrócony wiernym w 1988 i w tym samym roku powtórnie poświęcony[1].

W literaturze wezwanie kościoła bywa błędnie podawane jako Zwiastowanie; z archiwum kościelnego wynika jednak, że święto patronalne obiektu przypada w dniu Przemienienia Pańskiego[1].

Przy kościele znajdują się groby pięciu żołnierzy polskich poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku[2].

Wnętrze kościoła
Ołtarz boczny przed restauracją

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół reprezentuje styl baroku wileńskiego[1]. Został wzniesiony na planie prostokąta, z półkoliście zamkniętym prezbiterium i dwiema łączącymi się z nim zakrystiami, także prostokątnymi. Na elewacji kościoła wznoszą się dwie pięciokondygnacyjne wieże zwieńczone płaskimi hełmami. Dwie najwyższe kondygnacji wież cechuje wygięta linia gzymsów i ścięte naroża. Elewacja frontowa zdobiona jest ponadto pilastrami, gzymsami i bogatymi obramowaniami okien. Fasadę wieńczy trójkątny szczyt z wolutami położony pomiędzy wieżami, nieco względem nich cofnięty. Kościelną nawę kryje sklepienie kolebkowe. Na sklepieniu i części ścian zachowała się polichromia; przetrwała również dekoracja stiukowa na parapecie chóru muzycznego[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Германавічы — парафія Перамянення Пана
  2. [OSR] Cmentarze i pomniki walk o utrwalenie granic (1918-21r.) : Hermanowicze (Германавічы), www.rowery.olsztyn.pl [dostęp 2016-04-25].
  3. Grzegorz Rąkowski, Ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi, Warszawa: Burchard Edition, 1997, s. 71, ISBN 83-904446-9-0, OCLC 835719268.