Kościół Przemienienia Pańskiego w Krakowie (ul. Pijarska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół Przemienienia Pańskiego
kościół klasztorny pijarów
Distinctive emblem for cultural property.svg A-30 z 2 stycznia 1968
Kościół Przemienienia Pańskiego w Krakowie – widok od ul. św. Jana w Krakowie
Kościół Przemienienia Pańskiego w Krakowie – widok od ul. św. Jana w Krakowie
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków, ulicy Pijarska 2
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Przemienienia Pańskiego
Wezwanie Przemienienia Pańskiego
Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa lokalizacyjna Starego Miasta w Krakowie
Kościół Przemienienia Pańskiego
Kościół Przemienienia Pańskiego
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Kościół Przemienienia Pańskiego
Kościół Przemienienia Pańskiego
Ziemia 50°03′53,5″N 19°56′23,7″E/50,064861 19,939917

Kościół Przemienienia Pańskiego – zabytkowy kompleks sakralny, wraz z przylegającym do niego klasztorem pijarów, przy ulicy Pijarskiej 2 w Krakowie.

Pijarzy przybyli do Polski z Moraw w 1642 roku, część z nich otrzymała fundację wojewody krakowskiego Stanisława Lubomirskiego. Późnobarokowy (właściwie rokokowy) kościół Przemienienia Pańskiego został zaprojektowany przez znanego architekta Kacpra Bażankę i wzniesiony w latach 1718-1728, a fasada zaprojektowana przez Franciszka Placidiego powstała w latach 1759-1761. Wybudowany na planie prostokąta, posiada jedną nawę i – otwarte ku niej – kaplice boczne. Wyraźne są nawiązania do kościoła w typie Il Gesù. Efekt integracji nawy głównej z prezbiterium osiągnięty został poprzez zastosowanie wydatnego gzymsu przebiegającego wokół osi kościoła.

Iluzjonistyczne polichromie we wnętrzu, nawiązujące do rzymskiej tradycji Andrea del Pozzo, są dziełem dwóch artystów przybyłych z Moraw – Franciszka Ecksteina i Józefa Piltza i, podobnie jak jednolite wyposażenie wnętrza, wykonane pod kierunkiem Ecksteina, powstały w roku 1733. Dziełem Ecksteina jest także iluzjonistyczny ołtarz główny oraz freski na sklepieniu nawy głównej. Freski na sklepieniu – przedstawiające apoteozę kluczy św. Piotra – wykonane zostały zgodnie z założeniami "kwadratury".

Po prawej stronie ołtarza wmurowane jest serce ks. Stanisława Konarskiego, a przed wejściem do kościoła znajduje się jego popiersie.

Wnętrze kościoła