Kościół Przemienienia Pańskiego w Lija

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Zbawiciela
formalnie: Kościół Przemienienia Pańskiego

Il-knisja Parrokkjali tas-Salvatur
Distinctive emblem for cultural property.svg 00807 (NICPMI)[1]
Kościół parafialny
Ilustracja
Państwo  Malta
Miejscowość Lija
Adres Triq Sir Ugo Mifsud
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie Przemienienia Pańskiego
Położenie na mapie Malty
Mapa lokalizacyjna Malty
Kościół Przemienienia Pańskiego (Zabawiciela) w Lija
Kościół Przemienienia Pańskiego (Zabawiciela) w Lija
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa lokalizacyjna Morza Śródziemnego
Kościół Przemienienia Pańskiego (Zabawiciela) w Lija
Kościół Przemienienia Pańskiego (Zabawiciela) w Lija
Ziemia35°54′05,8″N 14°26′47,6″E/35,901611 14,446556

Kościół Zbawiciela (malt. Il-knisja tas-Salvatur, ang. Our Saviour's Church) lub bardziej formalnie Kościół parafialny Przemienienia Pańskiego (ang. The Parish Church of the Transfiguration of Jesus) – rzymskokatolicki barokowy kościół parafialny w wiosce Lija na Malcie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia w Lija ustanowiona została 6 lutego 1594[2]. Pierwszym kościołem parafialnym był stary kościół Christ the Saviour. Kamień węgielny pod aktualną świątynię położył 20 maja 1694 roku biskup Davide Cocco Palmieri; budowa została ukończona w roku 1700. Projektantem budowli był znany architekt Giovanni Barbara[1][3], urodzony w Lija, który zamiast zapłaty za projekt, poprosił, aby po śmierci jego ciało mogło spocząć w krypcie pod głównym ołtarzem kościoła[4]. W roku 1709 dobudowane zostały dwie dzwonnice, a kolejne modernizacje przeprowadzono w roku 1780. Pełne ukończenie budowy nastąpiło w roku 1782, i świątynia została konsekrowana przez biskupa Vincenzo Labiniego 25 lipca 1782 roku[1][3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół zbudowany jest na planie krzyża łacińskiego. Fasada kościoła, zwrócona na wschód, jest podzielona na trzy segmenty z korynckimi pilastrami w wielkim porządku wzniesionymi na cokołach. W centralnym segmencie mieści się wejście główne w portalu z naczółkiem, a nad nim prostokątna marmurowa tablica z inskrypcją, oraz bogato zdobione okno. Górna kondygnacja fasady kończy się dwoma dzwonnicami, z których każda mieści również zegar, oraz centralnym klasycznym trójkątnym frontonem, zwieńczonym krzyżem. Całość wznosi się ponad entablaturą, biegnącą dookoła budynku. Na tympanonie, w roku 1932 umieszczono, wykonane z brązu, popiersie Chrystusa z wyciągniętymi rękami, zamówione przez lokalnego budowniczego Carmelo Xerri’ego. Na skrzyżowaniu nawy i transeptu znajduje się kopuła na wysokim bębnie. Duże okna dobrze doświetlają nawę i transept kościoła[1][4].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kościoła wykonane jest w stylu toskańskim ze śladami stylu doryckiego.
Obraz tytularny przedstawia Przemienienie Jezusa na Górze Tabor i jest dziełem Mattia Pretiego, datowanym na rok 1698[5].
W kaplicy po lewej stronie znajdują się[5]:

W prawej kaplicy prace[5]:

W nawie głównej znajdziemy cztery ołtarze z obrazami[5]:

Freski w apsydzie kościoła wykonał w roku 1873 Ignazio Cortis. Przedstawiają one Boga Ojca w otoczeniu aniołów. Sklepienie kościoła oraz wnętrze kopuły ozdobił Giuseppe Cali[5].

Ochrona dziedzictwa narodowego[edytuj | edytuj kod]

27 sierpnia 2012 budynek kościoła umieszczony został na liście National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands pod numerem 00807[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Parish Church Christ the Saviour (ang.). National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands, 2012-08-27. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-06)].
  2. Ħal Lija (ang.). The Church in Malta. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-26)].
  3. a b Lija (ang.). malta-canada.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-25)].
  4. a b The New Parish Church Of Our Saviour (ang.). Lija Local Council. [dostęp 2018-06-06].
  5. a b c d e Taghrif Dwar Hal Lija (malt.). Socjeta' Sant’ Andrija Lija. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-06)].