Kościół Rozesłania Apostołów w Mrzygłodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Rozesłania Apostołów
A-1300 z dnia 27.11.1952[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Mrzygłód

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Rozesłania Apostołów

Wezwanie

Rozesłania Apostołów

Wspomnienie liturgiczne

15 lipca

Położenie na mapie gminy wiejskiej Sanok
Mapa konturowa gminy wiejskiej Sanok, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Mrzygłód, Kościół Rozesłania Apostołów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Mrzygłód, Kościół Rozesłania Apostołów”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Mrzygłód, Kościół Rozesłania Apostołów”
Położenie na mapie powiatu sanockiego
Mapa konturowa powiatu sanockiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Mrzygłód, Kościół Rozesłania Apostołów”
Ziemia49°37′02,6″N 22°16′19,8″E/49,617389 22,272167

Kościół Rozesłania Apostołówrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Sanok I archidiecezji przemyskiej.

Jest to pierwszy odnotowany dokumentalnie kościół wybudowany w Mrzygłodzie, oraz jedna z najstarszych świątyń murowanych w regionie. Obecna świątynia została ufundowana przez króla Władysława II Jagiełłę i wzniesiona w latach 1415–1424, jako wotum za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. Budowla jest orientowana, jednonawowa, posiada węższe prezbiterium zamknięte trójbocznie, z zakrystią oraz kruchtą.

Do wyposażenia kościoła należą nastawy ołtarzowe powstałe w XIX w., kamienny portal zdobiący przejście z prezbiterium do zakrystii, powstały w 1 połowie XVI wieku, obraz z przedstawieniem Chrystusa Króla, sygnowany literami I.S. oraz S.L. oraz datą 1660, pochodzące z tego samego wieku: krucyfiks ołtarzowy o stylistyce barokowej, kropielnica ustawiona w kruchcie świątyni, chrzcielnica z puklowaną czaszą i ażurową pokrywą z liśćmi suchego akantu, powstała w 1 połowie XVIII w. i wykonane w tym samym wieku dwa krucyfiksy o cechach ludowego baroku, wykonane w mrzygłodzkich warsztatach[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2017-09-21].
  2. Terytorium i kościoły. Parafia p.w. Rozesłania Apostołów w Mrzygłodzie. [dostęp 2017-09-26]. (pol.).