Kościół Rumuński Zjednoczony z Rzymem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Rumuński Zjednoczony z Rzymem
Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică
ilustracja
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Katolicyzm
   └ Katolickie Kościoły Wschodnie
     └ Kościoły greckokatolickie
Ustrój kościelny

episkopalizm

Obrządek

bizantyjski

Siedziba

Blaj

Zwierzchnik

kard. Lucian Mureșan

Organ ustawodawczy

Stolica Apostolska

Zasięg geograficzny

Rumunia, USA

Członkostwo

Kościół katolicki

Mapa eparchii Rumuńskiego Kościoła Greckokatolickiego
Mapa
Strona internetowa

Kościół Rumuński Zjednoczony z Rzymem (rum. Biserica Română Unită cu Roma) – katolicki Kościół wschodni tradycji bizantyjskiej skupiający około 710 000 wiernych katolickich obrządku bizantyjsko-rumuńskiego, w większości w Rumunii, poza tym w Stanach Zjednoczonych[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół greckokatolicki w Rumunii został założony w okresie rządów Habsburgów w Siedmiogrodzie. Wpływ na jego powstanie miała polityka religijna cesarza Leopolda I Habsburga oraz misja jezuicka wśród prawosławnych mieszkańców Księstwa Siedmiogrodu.

Formalny akt unii kościelnej został ogłoszony na synodzie Kościoła Prawosławnego Siedmiogrodu 4 września 1700. Jednak już 7 października 1698 metropolita Alba Iulia, Atanazy Anghel zawarł interkomunię z Kościołem rzymskokatolickim.

W XIX wieku Kościół odegrał rolę w krzewieniu rumuńskiej świadomości narodowej. Po rozpadzie Austro-Węgier i zmianie granic jego wierni w większości znaleźli się na terenie Królestwa Rumunii.

Po II wojnie światowej Kościół unicki w Rumunii został poddany represjom komunistycznych władz państwowych. W 1948 unia kościelna z Kościołem rzymskokatolickim została zerwana i parafie greckokatolickie włączono w struktury prawosławnego Patriarchatu Rumunii. Wspólnota greckokatolicka jednak przetrwała działając nieformalnie w podziemiu.

Rumuński Kościół greckokatolicki odrodził się w 1990. Od 2005 Kościół Rumuński Zjednoczony z Rzymem ma rangę arcybiskupstwa większego.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Kościół podzielony jest na: jedną archieparchię metropolitalną (Fogaraszu i Alba Iulia), której podporządkowane jest pięć eparchii (Klużu-Gherli, Lugoju, Marmaroszu, Oradea Mare, św. Bazylego Wielkiego w Bukareszcie) i jedną eparchię amerykańską (św. Jerzego w Canton), podlegającą pod Stolicę Apostolską. Wierni Kościoła mieszkają głównie w zachodniej Rumunii co jest związane z uwarunkowaniami historycznymi oraz w diasporze w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Na czele Kościoła Greckokatolickiego w Rumunii od 1994 stoi kardynał Lucian Mureșan, który rezyduje w Blaju.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Johannes Oeldemann: Rumänische Griechisch-Katholische Kirche. W: Wolfgang Thönissen: Lexikon der Ökumene und Konfessionskunde. Wyd. Johann-Adam-Möhler-Instituts für Ökumenik. Herder. Freiburg im Breisgau. 2007. ISBN 978-3-451-29500-3. s. 1183-1184.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]