Kościół Starokatolicki Unii Utrechckiej we Włoszech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Kościoła Starokatolickiego Unii Utrechckiej we Włoszech . Zobacz też: artykuł dotyczący Kościoła Starokatolickiego we Włoszech.
Kościół Starokatolicki Unii Utrechckiej we Włoszech
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ katolicyzm
   └ Starokatolicyzm
Ustrój kościelny Ustrój Episkopalno-Synodalny
Zasięg geograficzny Włochy

Kościół Starokatolicki Unii Utrechckiej we Włoszech ( Chiesa vetero cattolica dell'Unione di Utrecht in Italia) – kościół starokatolicki. Organem prasowym wspólnoty jest " Il Dialogo." Zwierzchnikiem kościoła jest ks. Peter Zivny. Misja starokatolicka we Włoszech rozpoczęła swą działalność w 1997 r.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Starokatolicyzm we Włoszech głosił i organizował ks. Dominik Panelli. Powołał on do życia Kościół Narodowy Włoch i ogłosił się arcybiskupem miasta Lydda. Wysiłki jego bez trudu unicestwił urząd papieski stwierdzając, że narodowym Kościołem we Włoszech jest Kościół rzymskokatolicki.

Od 1967 roku działała we Włoszech misja starokatolicka, pozostająca pod opieką Kościoła Chrześcijańskokatolickiego Szwajcarii. W 1997 roku Kościół ogłosił niezależność a opiekę biskupią nad wspólnotą pełnił bp Fritz René Müller. 7 czerwca 2011 roku reprezentant Kościoła Starokatolickiego Unii Utrechckiej we Włoszech w Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich - biskup Harald Rein zapowiedział wycofanie się Unii Utrechckiej ze sprawowania opieki kanonicznej nad włoskimi starokatolikami. Tym samym Włosi opuścili Unię Utrechcką Kościołów Starokatolickich|.

Nauka[edytuj | edytuj kod]

Doktryna Starokatolicka opiera się na nauce niepodzielonego Kościoła Powszechnego pierwszych wieków, ujętej w ustaleniach Soborów Ekumenicznych. Starokatolicy najwyższą cześć oddają Bogu, wyznają wiarę w realną obecność ciała i krwi pańskiej w Eucharystii, zaś komunia jest udzielana pod dwiema postaciami: chleba i wina. Eucharystia nie jest w starokatolicyzmie powtórzeniem ofiary Chrystusa, a jej upamiętnieniem czy też uobecnieniem. W starokatolicyzmie istnieje również kult Maryi Panny, jednak odrzucany jest dogmat o jej Niepokalanym Poczęciu i Wniebowzięciu, zniesione zostały dogmaty przyjęte przez Kościół zachodni po rozłamie z Kościołem wschodnim. Starokatolicy oddają cześć także aniołom, apostołom, męczennikom i świętym. Kościół umożliwia spowiedź w konfesjonale, ale wiernym odpuszcza się grzechy także w trakcie mszy podczas spowiedzi powszechnej. Kościoły starokatolickie nie uznają nieomylności i władzy papieży. Kapłanów nie obowiązuje celibat. W Kościele Starokatolickim we Włoszech dopuszcza się do święceń kapłańskich również kobiety. Msza św. celebrowana jest z elementami rytu trydenckiego (np. kapłan stoi przodem do ołtarza).

Administracja[edytuj | edytuj kod]

Liturgia Kościoła Starokatolickiego Unii Utrechckiej we Włoszech sprawowana jest w 6. parafiach:

  • parafia ekumeniczna (anglikańsko-starokatolicka) św. Edwarda w Lugano, proboszcz: ks. Leighton Thomas
  • parafia Jezusa z Nazaretu w Mediolanie, proboszcz: ks. Peter Zivny
  • parafia Marii z Nazaretu w Reggio Calabria, proboszcz: ks. Domenco Tripodi
  • parafia Jezusa Miłosiernego w Rzymie, proboszcz: ks. dr Teodora Tosatti
  • parafia św. Ducha w Sabudia-Latina, proboszcz: ks. Luciano Bruno
  • parafia św. Willibrorda w Turynie

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]