Kościół Trójcy Świętej w Łobżenicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Trójcy Świętej w Łobżenicy
A-653 z dnia 22.12.1989[1]
kościół parafialny
Ilustracja
wejście do kościoła
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łobżenica

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Trójcy Świętej w Łobżenicy

Wezwanie

Trójcy Świętej

Wspomnienie liturgiczne

pierwsza niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego

Położenie na mapie Łobżenicy
Mapa konturowa Łobżenicy, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej w Łobżenicy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej w Łobżenicy”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej w Łobżenicy”
Położenie na mapie powiatu pilskiego
Mapa konturowa powiatu pilskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej w Łobżenicy”
Położenie na mapie gminy Łobżenica
Mapa konturowa gminy Łobżenica, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej w Łobżenicy”
Ziemia53°15′33″N 17°15′23″E/53,259167 17,256389

Kościół Trójcy Świętej w Łobżenicyrzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Łobżenica. Należy do dekanatu Łobżenica. Mieści się przy ulicy Mickiewicza.

Jest to świątynia pierwotnie późnogotycka z przełomu XV i XVI wieku, przebudowana w 1662 w stylu barokowym, po rozbudowie w latach 1931-1932 zachowała niewiele cech stylowych (m.in. gotyckie skarpy na zewnątrz). Rozbudowa polegała na przedłużeniu w części zachodniej budowli i wybudowaniu wieży. Od strony północnej została dostawiona niska nawa boczna. Rozbudowa została upamiętniona poprzez umieszczenie w tynku daty 1932 (znajduje się w szczycie frontonu po stronie wschodniej i w szczycie nad kaplicą południową).

Jest to budowla orientowana, murowana z cegły, otynkowana, salowa, wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta. Z lewej i prawej strony ołtarza mieszczą się kaplice. Kaplica południowa została wybudowana zapewne w 1662 roku. Druga z nich reprezentuje architekturę barokową. Krypta została wzniesiona na rzucie kwadratu. Ma wyższy dach w odróżnieniu od nawy głównej i pokryta kopułą. Ściany nawy oddzielone są gzymsami.

Ołtarz główny jest barokowy wykonany zapewne w 1662 roku. Wielokrotnie był remontowany i częściowo uzupełniany. Retabulum, czyli malowana nastawa ołtarzowa ustawiona z tyłu ołtarza składa się z trzech części.

Świątynia posiada 2 ołtarze boczne. Obydwa są barokowe, lewy został wykonany w drugiej połowie XVII wieku, prawy w trzeciej ćwierci XVII wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2012-11-16].
  2. Krótka charakterystyka gminy. Gmina Łobżenica. [dostęp 2012-11-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-25)]. (pol.).