Kościół Trójcy Świętej w Widzach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Trójcy Świętej
w Widzach
Троіцкі касцёл у Відзах
213Г000180
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Białoruś

Obwód

 witebski

Miejscowość

Widze

Wyznanie

katolickie

Kościół

Kościół łaciński

Parafia

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Widzach

Wezwanie

Trójcy Świętej

Wspomnienie liturgiczne

Święto Trójcy Świętej

Położenie na mapie obwodu witebskiego
Mapa konturowa obwodu witebskiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętejw Widzach”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętejw Widzach”
Ziemia55°23′39,0″N 26°37′38,0″E/55,394167 26,627222

Kościół Trójcy Świętej w Widzachkościół parafialny w Widzach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ stara drewniana świątynia była zbyt mała na potrzeby parafii, w latach 1909-1914 zbudowano nowy kościół pod wezwaniem św. Trójcy. Został wzniesiony z czerwonej cegły w stylu neogotyckim, według projektu Wacława Michniewicza. Podczas I wojny światowej kościół został zniszczony przez rosyjską artylerię. Od jesieni 1915 roku do lutego 1918 roku znajdował się na linii frontu wschodniego. Jego wieże służyły jako punkt obserwacyjny, umieszczano tam karabiny maszynowe i snajperów. Został odbudowany w latach dwudziestych XX wieku[1], według projektu Leona Witan-Dubiejkowskiego.

Podczas ofensywy Armii Czerwonej w 1944 roku kościół został mocno uszkodzony. W 1945 roku proboszcz wspólnie z wiernymi rozpoczął odbudowę. Nie dokończył jej, ponieważ w grudniu 1949 roku został aresztowany przez NKWD i zesłany do łagru. Rok później władze sowieckie odebrały kościół, który był odtąd używany jako magazyn lnu. W 1953 roku parafianie bezskutecznie domagali się zwrotu budynku, w 1959 udali się w tej sprawie do Mińska i Moskwy. Kościół przerobiono na halę sportową brasławskiej szkoły mechaniki[2].

Zniszczony kościół podczas I wojny światowej, widoczna niezachowana dzwonnica

W 1989 roku wierni odzyskali świątynię. Została odbudowana przez ks. Kazimierza Gwozdowicza i rekonsekrowana w 1994 roku przez ks. abp. Kazimierza Świątka[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to budowla trójnawowa, z transeptem, wielobocznie zamkniętym prezbiterium oraz dwiema zakrystiami. Dominujący akcent stanowią dwie wysokie wieże flankujące fasadę, nakryte spiczastymi dachami. Należą one do najwyższych wież kościelnych na Białorusi (59 m wysokości, a razem z krzyżami 61 m[3]), zdecydowanie górują nad niską zabudową miasteczka[4].

Pomiędzy nimi wznosi się zębaty fronton; podobne frontony zdobią szczyty transeptu. W wejściu – ostrołukowy portal, nad którym znajduje się duże okno ozdobione misterną rozetą[4].

Ściany boczne, prezbiterium oraz narożniki wież i transeptu wzmacniają masywne, schodkowe szkarpy. Krawędź dachu zdobią liczne pinakle. W ścianach kościoła widać wmurowane w kilku miejscach pociski artyleryjskie z okresu I wojny światowej[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. K. Shastouski, Kościół Narodzenia NMP | miasteczko Widze obwód witebski [online], www.radzima.org [dostęp 2022-03-05].
  2. a b Catholic.by - Відзы — парафія Нараджэння Найсвяцейшай Панны Марыі [online], old.catholic.by [dostęp 2022-03-05] (biał.).
  3. Костел Рождества Девы Марии в деревне Видзы [online], www.holiday.by [dostęp 2022-03-05] (ros.).
  4. a b c Grzegorz Rąkowski, Wśród jezior i mszarów Wileńszczyzny, Warszawa: Rewasz, 2000 (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]