Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lwówku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lwówku
2385/A[1] z dnia 12 grudnia 1932[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Lwówek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

NMP Wniebowziętej, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lwówku

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

Położenie na mapie Lwówka
Mapa konturowa Lwówka, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „KościółWniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lwówku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „KościółWniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lwówku”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „KościółWniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lwówku”
Położenie na mapie powiatu nowotomyskiego
Mapa konturowa powiatu nowotomyskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „KościółWniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lwówku”
Położenie na mapie gminy Lwówek
Mapa konturowa gminy Lwówek, w centrum znajduje się punkt z opisem „KościółWniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lwówku”
Ziemia52°27′00″N 16°10′55″E/52,450000 16,181944

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lwówku[2] znajduje się w pobliżu rynku, przy ul. Pniewskiej[3][1].

Obraz "Wniebowzięcie NMP" z 1860 r. pędzla Władysława Simona w ołtarzu głównym

Kościół został wybudowany w II poł. XV w.[1] i ulegał kilkukrotnym przebudowom[3][2]. Na początku XVI wieku z fundacji Ostrorogów konstrukcję drewnianą zastąpiono murowaną[2]. Z zewnątrz i wewnątrz świątynia reprezentuje styl gotycki[3]. Kościół wieńczą dwie wieże[2]. Mniejsza z nich, nad prezbiterium, po remoncie w 1776 kryta gontem, druga na pewno istniała przed 1636, gdy została uszkodzona wskutek pożaru (później znowu w 1696 i 1783)[2].

Kościół jest orientowany, halowy, czteronawowy (z krótszą nawą północną) oraz z obszerną kruchtą od południa. Kryty sklepieniami: krzyżowym w nawie głównej i prezbiterium oraz gwiaździstym w nawach bocznych, kruchcie, kaplicy i zakrystii.[potrzebny przypis]

Wyposażenie wnętrza późnobarokowe z XVIII w.[3] Zachowały się jedynie pojedyncze elementy z czasu wzniesienia świątyni[2].

W ołtarzu głównym obraz Wniebowzięcia NMP (Władysław Simon, 1860). Polichromie we wnętrzu pędzla Henryka Nositza-Jackowskiego pochodzą z roku 1929. Na zewnątrz, przy południowej kruchcie kamienna rzeźba MB Niepokalanej (1880-1890). Nieco na pn. od kościoła znajduje się kaplica św. Józefa (osobny budynek), murowana z żółtej cegły, częściowo otynkowana. Jest to dawna kaplica grobowa Tyszkiewiczów. Kaplica ma formę architektoniczną (miniaturowej) trzynawowej bazyliki wczesnochrześcijańskiej.[potrzebny przypis]

Kościół został odnowiony w latach 1982-1983[3]. W otoczeniu rosną pomnikowe lipy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]