Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą
Distinctive emblem for cultural property.svg 61/A z dnia 17.02.1981
kościół parafialny
Ilustracja
widok z boku
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Dobrzyń nad Wisłą

Adres

ul. Franciszkańska 17
87-610 Dobrzyń nad Wisłą

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Dobrzynia nad Wisłą
Mapa konturowa Dobrzynia nad Wisłą, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą”
Położenie na mapie powiatu lipnowskiego
Mapa konturowa powiatu lipnowskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą”
Położenie na mapie gminy Dobrzyń nad Wisłą
Mapa konturowa gminy Dobrzyń nad Wisłą, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą”
Ziemia52°38′12,88″N 19°19′11,42″E/52,636910 19,319840

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłąrzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Dobrzyń nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim. Mieści się przy ulicy Franciszkańskiej.

Świątynia pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku, była parokrotnie rujnowana i odbudowywana. Po przebudowie na przełomie XIX i XX wieku zatraciła w większości swe cechy stylowe. Wyposażenie świątyni jest w stylu barokowym, w kaplicy wybudowanej w XVIII wieku znajduje się ołtarz wybudowany w stylu klasycyzmu w połowie XIX wieku. Do kościoła przylega budynek dawnego klasztoru Franciszkanów wybudowanego w XIV wieku i poddanego przebudowie na przełomie XVIII/XIX wieku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]