Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krotoszycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
A/2179/705 z 31.07.1960[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Krotoszyce

Adres

ul. Piastowska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie gminy Krotoszyce
Mapa konturowa gminy Krotoszyce, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu legnickiego
Mapa konturowa powiatu legnickiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia51°08′51,6″N 16°02′40,1″E/51,147667 16,044472

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Legnica Zachód diecezji legnickiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia była wzmiankowana w 1305 i 1335 roku, obecna została zbudowana w XV wieku, następnie została przebudowana w 1626 roku, później była remontowana na przełomie XIX i XX wieku.

Architektura i wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Budowla jest orientowana, posiada jedną nawę, wzniesiona została na planie prostokąta z niewyodrębnionym prezbiterium zamkniętym wielobocznie, czworokątna wieża nakryta jest łamanym dachem. Kościół nakrywają dachy dwuspadowe, przy ścianie północnej i południowej znajdują się przybudówki, wnętrze nawy jest nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami, w elewacjach są umieszczone portale, gotycki ostrołukowy profilowany kamienny, oraz renesansowy posiadający profilowane nadproża, okna znajdują się na trzech poziomach elewacji i posiadają wykrój odcinkowy i prostokątny. We wnętrzu można zobaczyć m.in. gotycki ołtarz powstały na początku XVI wieku z uszakami i zwieńczeniem w stylu barokowym, drewnianą ambonę powstałą na początku XVII wieku, fragmenty barokowej empory powstałej około 1700 roku, barokowe obrazy i rzeźby. W murach obwodowych są umieszczone kamienne nagrobki i epitafia pochodzące od XVII do XIX wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]