Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polskiej Cerekwi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polskiej Cerekwi
126/54 z dnia 8 września 1954 roku
Kościół parafialny
Ilustracja
Widok kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Polska Cerekiew

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polskiej Cerekwi

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie gminy Polska Cerekiew
Mapa konturowa gminy Polska Cerekiew , blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polskiej Cerekwi”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polskiej Cerekwi”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polskiej Cerekwi”
Położenie na mapie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego
Mapa konturowa powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polskiej Cerekwi”
Ziemia50°13′40,768″N 18°07′35,544″E/50,227991 18,126540

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny, położony przy ulicy Ligonia 1 w Polskiej Cerekwi[2], należący do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w dekanacie Łany, diecezji opolskiej. 8 września 1954 roku, pod numerem 126/54, świątynia została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa województwa opolskiego.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polskiej Cerekwi wzmiankowany był już w 1418 roku. Obecna świątynia pochodzi z końca XV wieku. W XVII wieku była wielokrotnie przebudowywana. W 1618 roku właściciel Polskiej Cerekwi, Fryderyk von Opersdorf rozbudował kościół dobudowując kaplicę św. Barbary (nad wejściem zachowała się tablica fundacyjna z kartuszami herbowymi rodu Opersdorfów). Jego następca von Gaschin dobudował kolejną kaplicę św. Antoniego (na ścianie kościoła zachował się kartusz herbowy Gaschinów). Hrabia Gaschin dobudował w 1780 roku mur ceglany, otynkowany z późnobarokową bramką[3]. Na wieży zawieszonych jest pięć dzwonów działających do dnia dzisiejszego. W czasie II wojny światowej kościół został zniszczony. W latach 1945–1948 odbudowano go zachowując dotychczasowy styl barokowy[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]