Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puńsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Distinctive emblem for cultural property.svg 657[1] z dnia 10.03.1989
kościół parafialny
Ilustracja
Widok elewacji frontowej
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Miejscowość

Puńsk

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie gminy Puńsk
Mapa konturowa gminy Puńsk, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu sejneńskiego
Mapa konturowa powiatu sejneńskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia54°14′59″N 23°10′31″E/54,249722 23,175278

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puńskurzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w dawnym mieście, obecnie wsi Puńsk, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Sejny diecezji ełckiej.

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni

Świątynia została wzniesiona w stylu neogotyckim. Zaczęto ją budować w 1877. Budowa została zakończona w 1881 dzięki staraniom proboszcza Kazimierasa Jonkaitisa. Budowlę konsekrował biskup sejneński Piotr Paweł Wierzbowski w dniu 30 września 1887. Świątynia została wybudowana z cegły i kamienia, nie jest otynkowana, posiada trzy nawy oraz dwie strzeliste wieże o wysokości 35 metrów. W lewej wieży znajdują się dzwony. We wnętrzu kościoła jest umieszczonych 5 ołtarzy: ołtarz główny, wykonany z drewna dębowego, zamontowany podczas urzędowania księdza Motiejusa Simonaitisa, w którego centralnej części są umieszczone rzeźby Chrystusa ukrzyżowanego, Maryi, świętego Jana i klęczącej Magdaleny. Pozostałe ołtarze zostały umieszczone w czasie urzędowania poprzednika księdza Simonaitisa, proboszcza Simonasa Norkeviciusa-Norkusa. W prawej nawie jest umieszczony ołtarz posiadający obraz Matki Bożej Miłosierdzia; w lewej nawie jest umieszczony ołtarz posiadający obraz świętego Jerzego walczącego ze smokiem. W kaplicy po prawej stronie znajduje się ołtarz z figurą Matki Bożej Królowej Świata, natomiast w kaplicy po lewej stronie znajduje się ołtarz zawierający obraz świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wewnętrzne ściany i sklepienie świątyni są ozdobione litewską ornamentyką. Budowla posiada także piękne witraże, kilka rzeźb świętych, obrazy, organy, ponadto chorągwie i serwety ozdobione litewskimi haftami[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 15 lutego 2023 [dostęp 2014-05-31].
  2. Kościół w Puńsku. Urząd Gminy Puńsk. [dostęp 2014-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-02)]. (pol.).