Kościół Wszystkich Świętych w Chorzelowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wszystkich Świętych
kościół parafialny
Ilustracja
Widok na kościół z północnego zachodu
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Chorzelów

Adres

Chorzelów 377, 39-331 Chorzelów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wszystkich Świętych w Chorzelowie

Wezwanie

Wszystkich Świętych

Wspomnienie liturgiczne

1 listopada

Położenie na mapie gminy wiejskiej Mielec
Mapa konturowa gminy wiejskiej Mielec, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie powiatu mieleckiego
Mapa konturowa powiatu mieleckiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych”
Ziemia50°19′48,1″N 21°26′27,4″E/50,330028 21,440944

Kościół Wszystkich Świętych i Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzinrzymskokatolicka świątynia parafialna we wsi Chorzelów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia powstała prawdopodobnie w XIII wieku. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1326. W 1526 biskup Piotr Tomicki zlikwidował parafię, a kościół stał się filią parafii w Mielcu. Przed rokiem 1566 wzniesiono nową drewnianą świątynię[1] (według innych źródeł ta powstała w 1637[2]). 20 sierpnia 1637 biskup krakowski Tomasz Oborski konsekrował ołtarz główny. Był to niewielki, drewniany kościół, z wieżą i prezbiterium. Wieżę dobudowano w XVII wieku i również była drewniana. Całość była kryta dachem gontowym, na którym była sygnaturka. W 1792 roku był restaurowany kilka razy i był nazywany „starodawnym”. Posiadał ołtarz główny z okresu budowy. Ołtarze boczne pochodziły zaś z XVII wieku. Była też chrzcielnica z I połowy XIX wieku. W 1854 z parafii w Mielcu wydzielono parafię Wszystkich Świętych w Chorzelowie. 7 lipca 1881 w kościele odbył się chrzest Władysława Sikorskiego, późniejszego generała i premiera. W 1900 roku budynek zaczął podupadać, zaś w 1901 roku spłonęły dachy, które odbudowano. W latach 1906-1907 powstał nowy kościół. Wyposażenie ze starego zostało przeniesione do nowego, po czym stary rozebrano w 1908 roku[2].

Nowy kościół wzniesiono z fundacji rodziny Tarnowskich. Kościół został zaprojektowany przez lwowskiego architekta Teodora Talowskiego. Świątynię konsekrował 19 maja 1908 roku biskup tarnowski Leon Wałęga[1].

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Świątynia jest neogotycką, trójnawową pseudobazyliką. Z zachodu do bryły kościoła asymetrycznie dostawiona jest wieża. Dach kościoła jest okryty miedzianą blachą, na skrzyżowaniu naw znajduje się sygnaturka. Empora jest wsparta na dwóch neoromańskich kolumnach[1].

Dzwony[edytuj | edytuj kod]

Na wieży nowego kościoła zawieszono 3 nowe dzwony odlane w 1969 r. w ludwisarni Felczyńskich w Przemyślu. Największy z nich waży 825 kg, otrzymał imię „Chrystus Król” na pamiątkę obchodzonego w 1966 r. 1000-lecia chrztu Polski. Średni ważący 444 kg otrzymał imię „Maria” na pamiątkę peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Najmniejszy z nich waży 273 kg i nosi imię „Św. Józefa” na pamiątkę, że ten święty był patronem Soboru Watykańskiego II. Konsekracji tych dzwonów dokonał bp Piotr Bednarczyk 9 listopada 1969 roku. Dzwony używane są na co dzień, aby oznajmić godzinę modlitwy Anioł Pański, dzwonią również przy procesjach i uroczystościach okolicznościowych[1].

Obraz Matki Bożej Królowej Rodzin[edytuj | edytuj kod]

W ołtarzu głównym przechowywany jest obraz Matki Bożej Królowej Rodzin, uznawany za cudowny. Namalowany techniką olejną na płótnie o wymiarach 88 x 66 cm. Na obrazie przedstawiona jest Maryja trzymająca dzieciątko Jezus. Maryja ma założoną czerwoną suknię oraz niebieski płaszcz, Jezus jest okryty białą chustą. W tle znajduje się Józef z Nazaretu, przedstawiony jako starzec z brodą, okryty brązowym płaszczem. Po jego lewej stronie znajduje się rzeka, przy której brzegu rośnie drzewo oraz wznosi się zabudowa posiadłości, prawdopodobnie jest to jeden z majątków rodziny Tarnowskich. Przed Marią znajduje się zielonkawy stół, po którym chodzą 3 ptaki. Jeden z nich wyjada winogrona z talerza. Na meblu znajduje się napis[3]:

Dzikim Ptakom i Zwierzom Bóg pokarmy daje

Dla dzikich sie grzeszników Sam pokarmem staje

Tak Świętego Bankietu w Dzikowskim obrazie

Józef pilnuje z Panną niepodległą skazie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Tomasz Białek, Historia parafii [online], Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin [dostęp 2021-05-18] (pol.).
  2. a b Chorzelów, dawny kościół Wszystkich Świętych [online], www.tarnowskiekoscioly.net [dostęp 2021-05-18].
  3. Tomasz Białek, Obraz [online], Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin [dostęp 2021-05-18] (pol.).