Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Drawsku Pomorskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Drawsku Pomorskim
Distinctive emblem for cultural property.svg 3 z dnia 23.02.1953
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość Drawsko Pomorskie
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Drawsku Pomorskim
Wezwanie Zmartwychwstania Pańskiego
Wspomnienie liturgiczne Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Położenie na mapie Drawska Pomorskiego
Mapa konturowa Drawska Pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Drawsku Pomorskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Drawsku Pomorskim”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Drawsku Pomorskim”
Położenie na mapie powiatu drawskiego
Mapa konturowa powiatu drawskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Drawsku Pomorskim”
Położenie na mapie gminy Drawsko Pomorskie
Mapa konturowa gminy Drawsko Pomorskie, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Drawsku Pomorskim”
Ziemia53°31′52″N 15°48′40″E/53,531111 15,811111

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Drawsku Pomorskim – jeden z dwóch rzymskokatolickich kościołów parafialnych należący do dekanatu Drawsko Pomorskie, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej, zlokalizowany w Drawsku Pomorskim, w województwie zachodniopomorskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została zbudowana w stylu późnogotyckim Proces budowy trwał od połowy XIV w. (położenie kamienia węgielnego) do połowy XV w. (wybudowanie wieży). W 1664 świątynię nawiedził pożar powodując m.in. zawalenie się gotyckich sklepień – odbudowano je w 1913 r.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to kościół halowy o trzech nawach, posiadający ośmioboczną absydę i wysoką na 75 m wieżę. Pomimo wielokrotnych pożarów w mieście, które także niszczyły kościół, oraz zmian i przebudów, budowla zachowała do dnia dzisiejszego architekturę późnogotycką. Najcenniejszymi jej elementami są portale boczne: północny i południowy, które są ozdobione przez tzw. bestiariusze, czyli płaskorzeźby wypalone w cegle, na których są przedstawione postacie na pół ludzkie i mityczne (smoki, syreny, centaury, rycerze, jednorożce) oraz motywy roślinne. Portal główny poddano przebudowie w połowie XIX stulecia na sześciouskokowy. Został on zbudowany z cegły czerwonej i czarnej, która jest ułożona w malownicze pasy.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Zabytkowy wystrój wnętrza tworzą: barokowy, drewniany ołtarz główny z 1705-1706, drewniana balustrada ołtarzowa, barokowa chrzcielnica, drewniana ambona, dwie drewniane empory organowe, drewniany prospekt organowy, neobarokowe stalle oraz komplet witraży z początku XX w.[1].

Elementy dekoracyjno-symboliczne portalu południowego i północnego[edytuj | edytuj kod]

Portal południowy został ozdobiony 12 ceramicznymi reliefami umieszczonymi w strefie kapitelowej.

Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal poludniowy 01.jpg
Głowa (najprawdopodobniej) kobiety z przykrytymi włosami - symbol skromności i pobożności.
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal poludniowy 02.jpg
Postać o niecodziennym wyglądzie: z sześcioma wydłużonymi elementami na głowie i dwoma "gałęziami" wyrastającymi z łokci. Jest to najprawdopodobniej przedstawienie gorgony - mitologicznego stworzenia mającego węże zamiast włosów oraz skrzydła u ramion.
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal poludniowy 03.jpg
Postać w tunice z uniesionymi w górę rękami, w lewej dłoni trzymająca niemożliwy do rozpoznania przedmiot. Najprawdopodobniej postać ta jest personifikacją jakiejś wady lub grzesznego zachowania.
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal poludniowy 04.jpg
Mężczyzna w nakryciu głowy z krzyżem, podparty pod boki. Być może jest to satyra na lenistwo nieobce także stanowi duchownemu.
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal poludniowy 05.jpg
Naga, łysa postać, płci żeńskiej z długim ogonem. Jest to najprawdopodobniej małpa - uznawana w średniowieczu za symbol głupoty.
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal poludniowy 06.jpg
Półleżący człowiek, który jedną ręka podtyka coś psu, a twarzą dotyka jego zadu. Scena ma charakter obsceniczny i ostrzega przed składaniem hołdu złym mocom i uleganiu grzesznym namiętnościom.
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal poludniowy 07.jpg
Na dwóch sąsiadujących płytach przedstawiona jest scena walki dwóch centaurów. Mają oni nakrycia głowy (kaptur lub spiczastą czapkę) oraz okrągłe tarcze, a jeden z nich ma dodatkowo miecz. Centaury były symbolem fałszywości dzikości i pijaństwa - a sama walka jest rezultatem gniewu.
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal poludniowy 08.jpg
Postać (najprawdopodobniej kobieta) z szeroko rozstawionymi nogami co może sugerować iż jest to personifikacja rozpusty.
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal poludniowy 09.jpg
Relief przedstawia człowieka siedzącego na świni i trzymającego w jednym ręku lilię, a w drugim - kwiat (najprawdopodobniej różę). Świnia to symbol nieczystości lub diabła, lilia i róża to symbole, czystości i doskonałości.
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal poludniowy 10.jpg
Małpa trzymająca lustro to symbol głupoty i pychy.
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal poludniowy 11.jpg
Syrena z podwojonym ogonem - tak bywała często przedstawiana w sztuce romańskiej. Syrena to symbol zwodniczych pokus czyhających na grzeszników.
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal poludniowy 12.jpg
Kobieta o bujnych lokach – symbol osoby próżnej i nieskromnej.

Portal północny jest zdecydowanie mniej rozbudowany symbolicznie. Przeważają na nim wizerunki smoków i mantykor.

Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal polnocny 01.jpg
Ustawiony pionowo wizerunek smoka z głową diabła (widoczne rogi)
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal polnocny 02.jpg
Składająca się z pięciu płytek kompozycja przedstawiająca dwa splątane ze sobą szyjami dwunożne, skrzydlate smoki. Być może jest to ilustracja dwoistej (zawierającej pierwiastki dobra i zła), skomplikowanej natury człowieka. Według J. Kochanowskiej płytki pochodzą z początku XX w. i są kopią średniowiecznych oryginałów.
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal polnocny 03.jpg
Na sześciu płytkach przedstawione są dwie mantykory (samiec i samica)
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal polnocny 04.jpg
Mantykora
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal polnocny 05.jpg
Mantykora
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal polnocny 06.jpg
Naga kobieta wyobrażająca biblijną Ewę
Drawsko Pom Kosciol Zmartwychwstania portal polnocny 07.jpg
Kobieta w sukni stojąca na rogatym smoku z długim ogonem i brodą. Scena symbolizuje zwycięstwo Maryi nad szatanem przedstawionym tu w formie smoka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zabytki miasta i gminy. Urząd Miasta i Gminy w Drawsku Pomorskim. [dostęp 2013-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-09)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]