Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Żelechowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
261 z dnia 18 lipca 1960[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Żelechów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Zwiastowania NMP w Żelechowie

Wezwanie

Zwiastowania NMP

Położenie na mapie Żelechowa
Mapa konturowa Żelechowa, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Zwiastowania NMP”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Zwiastowania NMP”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Zwiastowania NMP”
Położenie na mapie powiatu garwolińskiego
Mapa konturowa powiatu garwolińskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Zwiastowania NMP”
Położenie na mapie gminy Żelechów
Mapa konturowa gminy Żelechów, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Zwiastowania NMP”
Ziemia51°48′37,6″N 21°53′45,0″E/51,810444 21,895833

Kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Żelechowie – główna świątynia tutejszej parafii. Jest to neobarokowy budynek, usytuowany w rozwidleniu ulic Długiej i Krótkiej, na krawędzi wzniesienia na którym znajduje się miasto. Takie położenie daje wrażenie dodatkowej wysokości budynku. Wnętrze urządzone jest w stylu barokowym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni

Budowa murowanego kościoła z fundacji Stanisława Linkhauza rozpoczęła się w 1692 roku, po spłonięciu 2 maja tegoż roku stojącego w tym samym miejscu drewnianego kościoła pod wezwaniem św. Stanisława i kaplicy pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny fundacji rodziny Leżeńskich wybudowanej w 1644 roku[3]. Kościół drewniany pochodził prawdopodobnie z 1326 roku, wspominał o nim Jan Długosz: Zyelyechow jest miastem mającym kościół parafialny drewniany. Łany miejskie dają dziesięcinę wartości 20 grzywien biskupowi krakowskiemu. Folwark rycerski daje dziesięcinę plebanii, wartości 4 grzywien.

W 1692 roku powstała także tymczasowa, drewniana kaplica fundacji Stanisława Linkauza. Budowa trwała bardzo długo z powodu błędów w projekcie ks. J. Ciołkoszewicza, które doprowadziły do pęknięć w stropie budynku, jak również z powodu braku funduszy[4]. Rozmiary kościoła po ukończeniu wynosiły 26 metrów długości i 15 metrów szerokości. Także z powodów finansowych świątynia po ukończeniu nie miała jeszcze ołtarza głównego, a do nabożeństw wykorzystywano ołtarze boczne. W 1867 przebudowano wnętrze wykonując ołtarze boczne i główny, pracami kierował ks. Andrzej Krasuski. Znacząca przebudowa miała miejsce w latach 18891894, dobudowano wtedy nawy boczne i wieże, nadając budynkowi neobarokowy wygląd. Do kościoła sprowadzono wtedy organy z Warszawy i wykonano nową ambonę. Przebudowa miała miejsce gdy proboszczem był ks. Konstanty Bieńkowski. Autorem projektu nowej fasady był architekt Karol Kozłowski.

Oryginalne dzwony zostały wywiezione przez Rosjan podczas I wojny światowej.

W 1960 roku kościół wpisano do rejestru zabytków[1].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Kościół otoczony jest murem, przy którym znajduje się grota Najświętszej Marii Panny, i zabytkowa kostnica. Z tyłu świątyni znajdują się pozostałości dawnego cmentarza, a pod budynkiem katakumby. W pobliżu mieści się także siedziba parafii, a zarazem dekanatu żelechowskiego. Przy ulicy Długiej znajduje się dom Sióstr Opatrzności Bożej i inne budynki parafialne.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Przedmioty cenne i zabytkowe:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 13 lipca 2023, s. 14 [dostęp 2015-10-01].
  2. Organy - Polskie Wirtualne Centrum Organowe, www.organy.pro [dostęp 2017-11-24].
  3. (Grzegorz Szymczak: 1000 dat z historii Żelechowa i okolic. Rozdział 5. XVII wiek. [dostęp 2007-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].)
  4. Koszt budowy ponosił Stanisław Mateusz Rzewuski, w 1728 cały ciężar budowy przejął wojewoda podolski i hetman wielki koronny Wacław Rzewuski.