Przejdź do zawartości

Kościół „Na Rozwoju” w Czeskim Cieszynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół „Na Rozwoju” w Czeskim Cieszynie
Kostel „Na Rozvoji“ v Českém Těšíně
Ilustracja
Państwo

 Czechy

Kraj

 morawsko-śląski

Miejscowość

Czeski Cieszyn

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Ewangelicki Kościół Czeskobraterski

Zbór

w Czeskim Cieszynie

Położenie na mapie Czeskiego Cieszyna
Mapa konturowa Czeskiego Cieszyna, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół „Na Rozwoju” w Czeskim Cieszynie”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół „Na Rozwoju” w Czeskim Cieszynie”
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół „Na Rozwoju” w Czeskim Cieszynie”
Ziemia49°44′37,1″N 18°36′50,7″E/49,743639 18,614083

Kościół „Na Rozwoju” w Czeskim Cieszynieluterański kościół, użytkowany przez zbór Ewangelickiego Kościoła Czeskobraterskiego Augsburskiego Wyznania w Czeskim Cieszynie.

Po powstaniu miasta Czeski Cieszyn w 1920 roku miejscowi ewangelicy zostali odcięci granicą od kościoła Jezusowego. W 1923 spotkali się oni aby wybrać pastora, którym został pochodzący z Kojkowic Paweł Zahradnik. Z wyborem tym nie zgodzili się propolscy ewangelicy, którzy z czasem doprowadzili do powstania osobnego zboru i wybudowania własnego kościoła „Na Niwach”. Zbór prowadzony przez Pawła Zahradnika posiadając większe środki i poparcie władz (m.in. burmistrza Józefa Kożdonia) w 1926 przystąpił do Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego w Czechach, na Morawach i na Śląsku.

Kościół zbudowany w 1927 roku według projektu Wilhelma Schöna i Józefa Kozła, w stylu ekspresjonistycznym, stanął na skwerze im. Marcina Lutra, w dzielnicy Rozwój. Płaskorzeźba dr. Marcina Lutra znajduje się na ścianie stojącego tuż obok kościoła domu parafialnego. Po II wojnie światowej majątek Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego został skonfiskowany a właścicielem kościoła „Na Rozwoju” został Ewangelicki Kościół Czeskobraterski, dotychczas użytkujący leżący niedaleko kościół na ul. Frydeckiej.

Budowa jest typu bazylikowego, z szeroką nawą, z fasadą z masywną wieżą skrytą namiotowym hełmem z dzwonnicą. W wejściu znajduje się trójosiowy portyk, wsparty szeregiem arkad z wypukłymi zygzakami. Wnętrze jest trójnawowe. Sklepienie nawy głównej ozdobione jest fałszywymi kasetonami z kontrastowej czarnobrunatnej dekoracji. Prezbiterium jest wydzielone, a w nawach bocznych znajdują się pawłacze.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Władysław Sosna: Cieszyn. Przewodnik krajoznawczy. Cieszyn: Offsetdruk i Media Sp. z o.o., 2005, s. 191-192. ISBN 83-918061-9-7.
  • Janusz Spyra: Via Sacra. Kościoły i klasztory w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Cieszyn: 2008.
  • Marcin Żerański: Cieszyn i Czeski Cieszyn - śladem tramwaju. Cieszyn: Pracownia na Pastwiskach, 2011, s. 130. ISBN 978-83-933109-0-6.