Kościół im. Jana Chrzciciela w Świętochłowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół pw. Jana Chrzciciela w Świętochłowicach
Distinctive emblem for cultural property.svg A/65/02 z dnia 7.03.2002[1]
Kościół parafialny
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Świętochłowice
Wyznanie protestanckie
Kościół Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP
parafia Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świętochłowicach
Imię Jan Chrzciciel
Położenie na mapie Świętochłowic
Mapa lokalizacyjna Świętochłowic
Kościół pw. Jana Chrzciciela w Świętochłowicach
Kościół pw. Jana Chrzciciela w Świętochłowicach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół pw. Jana Chrzciciela w Świętochłowicach
Kościół pw. Jana Chrzciciela w Świętochłowicach
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Kościół pw. Jana Chrzciciela w Świętochłowicach
Kościół pw. Jana Chrzciciela w Świętochłowicach
Ziemia50°17′17,025″N 18°55′23,418″E/50,288062 18,923172

Kościół im. Jana Chrzcicielakościół ewangelicki parafii świętochłowickiej, znajdujący się w Centrum, dzielnicy Świętochłowic przy ul.Katowickiej.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze nabożeństwa odbywały się w dawnej szkole przy dzisiejszej ul. Wyzwolenia (budynek nie zachował się do dnia dzisiejszego). W latach 1900-1901, na nieruchomości podarowanej przez księcia von Donnersmarck, trwała budowa kościoła według projektu Memmingera z Merseburga (wykupionego od gminy Köben,) a dostosowanego do górnośląskich warunków przez Nixdorfa z Tarnowskich Gór.[2] Książę Donnersmarck chciał, aby nowy kościół był zwrócony frontem do Dyrekcji Kopalń i Hut Donnersmarcków. Od zawiązania się komitetu budowlanego do poświęcenia budowli minęły niespełna 3 lata. Aktu poświęcenia neogotyckiego kościoła pod wezwaniem Jana Chrzciciela dokonał generalny superintendent ks. Nehmic w asyście superintendenta ks. Bojanowskiego i ks. Argo, a wydarzenie to miało miejsce dnia 1 grudnia 1901 roku. W 1904 roku wybudowano plebanię i rozpoczęto starania o założenie cmentarza. Za sprawą ks. Schwenckera 1 maja 1910 poświęcono teren przy ul. Szpitalnej z przeznaczeniem pod cmentarz. Kilka miesięcy później na mocy decyzji konsystorza wrocławskiego parafia w Świętochłowicach stała się samodzielną jednostką. W tym czasie organizowano tutaj nabożeństwa w języku polskim jak i niemieckim; zainicjowano powstanie blisko 10 związków i stowarzyszeń, wydawano pismo ewangelickie „Kirche und Heimat”.[3] Przy kościele działały organizacje polskie: Oddział Towarzystwa Polskich Ewangelików, Stowarzyszenie Niewiast oraz Związek Młodzieży.[4] Kościół znajduje się na placu, który nosi nazwę księdza Raabego (pastora związanego przez lata z tą parafią).

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest budowlą ceglaną, w stylu neogotyckim, ma strzelistą wieżę z przylegającymi do niej czterema maleńkimi wieżyczkami. Wnętrze jest skromne: drewniany ołtarz i ambona, okna zdobią secesyjne witraże.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie. 2018-09-30. [dostęp 21.05.2010].
  2. POCZĄTKI PARAFII. [dostęp 2017-10-11].
  3. Ludność Ewangelicka Ze Świętochłowic. [dostęp 2017-10-11].
  4. Przyjaciel Domu. Kalendarz dla ewangelików na rok przestępny 1936 który liczy 366 dni. Nakład: Tow. Polaków Ewang. na Górnym Śląsku, 1936, s. 118-119.